Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
564.900
-0.88%
15ºC
İstanbul
Yağmur 15 C

  Yeni Zelanda teröristi manifestosunu başbakana göndermiş

  İki camiye saldıran teröristlerden Brenton Harrison Tarrant'ın hazırladığı belirtilen nefret manifestosunun, saldırıdan 10 dakika önce Başbakanlık Ofisine gönderildiği tespit edildi.
  • AA
  • 16.03.2019 - 23:30
  Yeni Zelanda teröristi manifestosunu başbakana göndermiş

  New Zealand Herald gazetesinin haberine göre, Başbakanlık Ofisi, terörist Tarrant'ın hazırladığı "göçmen ve Müslüman karşıtı" açıklamaların olduğu onlarca sayfalık manifestonun bir kopyasının saldırıdan 10 dakika önce elektronik posta yoluyla kendilerine ulaştığını teyit etti.

  POLİTİKACI VE GAZETECİ 70 ALICIYA İLETİLMİŞ

  Nefret manifestosunun Başbakanlık Ofisi dışında, aralarında ana muhalefetteki Ulusal Parti lideri Simon Bridges, Parlamento Sözcüsü Trevor Mallard ile çok sayıda yerli ve yabancı basın organının bulunduğu 70 kadar farklı alıcıya iletildiği belirtildi.

  Yeni Zelanda teröristi manifestosunu başbakana göndermiş #1

  Cami saldırganının yakalanma anı VİDEO

  SALDIRIYI YAŞANMIŞ GİBİ ANLATIYOR

  Habere göre, Yeni Zelanda Başbakanlık Sözcüsü, yaptığı açıklamada, saldırının nefret manifestosunda "yaşanmış" gibi anlatıldığı bilgisini paylaşarak, "Elektronik posta, saldırının nedenlerini ortaya koyuyordu. 'Bunu yapmak üzereyim' gibi bir şey demiyordu. Saldırıyı durdurmak için bir fırsat yoktu." ifadelerini kullandı.

  Nefret manifestosunun Başbakanlık Ofisinin yönettiği elektronik posta hesabına gönderildiğini kaydeden Sözcü, ofisteki görevlinin bunu "standart prosedürleri" uygulayarak parlamentonun güvenlik birimine ilettiğini ardından da polise gönderildiğini bildirdi.

  Nefret manifestosunda göçmen ve Müslüman karşıtı ifadelerin yanı sıra Türkiye ve Türklere yönelik tehditler bulunurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok kişi suikast listesinde yer alıyordu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir