Petrol
95.14
-3.07%
Euro
18.2479
-0.83%
Dolar
17.9631
0.17%
Altın
1.026
-1.21%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.157
-0.52%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Yunanistan temerrüde düştü

  Atina, 30 Haziran tahsilli 1.5 milyar euroluk borcunu ödeyemeyerek resmen temerrüde düştü.
  • Ajanslar
  • 01.07.2015 - 09:01
  Yunanistan temerrüde düştü

  Yunanistan temerrüde düştü #1

  Yunanistan'ın, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in bugün yaptığı son dakika teklifini kabul etmediği ortaya çıktı. Yunanistan Maliye Bakanı, bugün IMF'ye ödeme yapmayacaklarını açıklamıştı.

  BORCUNU ÖDEYEMEDİ

  Konuya yakın kaynaklar, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in bugün IMF'ye olan borçlarında temerrüde düşmeden önce Yunanistan'a yeni bir son dakika teklifi yaptığını belirtmişti. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Atina'nın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan 1.5 milyar euro borcunu bugün ödemeyeceğini, ancak kreditörlerle hükümet arasında son dakikada bir anlaşmaya varılacağına yönelik umudunu koruduğunu söyledi.

  Varoufakis, Yunanistan'ın IMF'ye bugün ödeme yapıp yapmayacağını soran bir muhabire "Hayır" cevabını verirken, kreditörlerle son anda mali yardım anlaşmasına varılması olasılığı hakkındaki soruyu ise "Öyle umuyoruz" diyerek yanıtladı.

  5 TEMMUZ'DA REFERANDUM

  Avrupa Birliği ve Yunanistan'dan kaynakların aktardıklarına göre; teklif çerçevesinde Çipras'ın Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplanmasına imkan verecek şekilde bugün yazılı olumlu cevap vermesi ve 5 Temmuz'da yapılması planlanan referandumda teklif lehine kampanya yapması isteniyor.

  TEKLİFİN KABUL EDİLECEĞİNE DAİR FAZLA SİNYAL GELMEDİ

  Fakat Çipras'ın daha önce Yunanistan'a "hakaret" olarak tanımlayarak defalarca reddettiği mali yardım teklifini kabul edeceğine dair fazla sinyal gelmedi. Yapılan teklifte, hotellerden alınması istenen katma değer vergisi oranının ilk teklifte olduğu gibi yüzde 23 değil, yüzde 13 olarak belirlenmesi isteniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir