Yunanistan ve Rum Kesimi'nden, Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için hamleler

Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile gerilim sürerken, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC), 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Kapalı Maraş şehrinin açılması için yeni bir süreç başlatılmıştı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde panikle karşılanan gelişmeden sonra Maraş, 45 yıl aradan sonra gazetecilere açılmıştı.

Rum tarafında konuya ilişkin, "Kapalı Maraş'ın açılması bizim mezar taşımız olur" yorumları yapılırken, şehrin açılmaması için girişimlerde bulunulmaya başlandı.

Kapalı Maraş 45 yıl sonra gazetecilere açıldı VİDEO

ABD VE RUSYA'DAN YARDIM İSTEYECEKLER

Bu kapsamda, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi, şehri açma yönündeki çalışmalarını engellemek amacıyla ABD ve Rusya nezdinde girişimde bulunma kararı aldı.

46 yıldır kapalı durumda olan Maraş'ın açılma hamlesinden rahatsızlık duyan Rum Kesimi'nin ardından son dönemlerde provokatif eylemlerde bulunan Yunanistan da harekete geçti.

Yunanistan ve Rum Kesimi'nden, Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için hamleler

YUNANİSTAN ABD'YE SIĞINDI

Türkiye'nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında Doğu Akdeniz’de yeni bir Navtex ilan etmesi sonrası panikleyen Yunanistan, destekçilerinin arkasına sığınmaya alışıyor.

ABD'ye gidecek olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın en önemli gündemlerinden birinin Kapalı Maraş'ın açılmasının engellemeye yönelik temaslar olacağı kaydedildi. Cuma günü New York'ta görüşmeler yapacak olan Dendias, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşecek.

Yunanistan ve Rum Kesimi'nden, Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için hamleler

RUM KESİMİ BÜYÜKELÇİLERİ BAKANLIĞA ÇAĞIRDI

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de Güvenlik Konseyi beş daimi ülkenin Güney Kıbrıs büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Rum Dışişleri Bakanı, Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik çalışmaların durdurulması için büyükelçilerden destek istedi. Görüşmelerle ilgili açıklama yapan Rum Bakan Hristodulidis, haftaya Ada’ya gelecek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapacakları görüşmelerin gündeminde Maraş konusunun öncelikli gündem maddeleri arasında yer alacağı ifade edildi.

Yunanistan ve Rum Kesimi'nden, Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için hamleler

KKTC BAŞBAKANI TATAR'DAN MARAŞ MESAJI

Gazimağusa'ya ziyaret gerçekleştiren KKTC Başbakan Ersin Tatar da Maraş’taki harap binalara işaret ederek KKTC geliştikçe kapalı Maraş’ın açılmasının siyasi anlamda değil Gazimağusa’nın genişlemesi için çok doğru bir adım olduğunu söyledi. Tatar yaptığı açıklamada, "Yolumuzdan dönmeyeceğiz. Kimse bunu bizden bekleyemez." dedi.

Kapalı Maraş için yeni adımYunanistan ve Rum Kesimi'nden, Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için hamleler

Yunanistan'dan tehlikeli adım: Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için devreye girecek -1