Yunanistan'da 17 Kasım gösterileri

Yunanistan'da 17 Kasım gösterileri

Yunanistan'da 1973'te "Albaylar Cuntası"na karşı gerçekleşen 17 Kasım öğrenci ayaklanmasının 39. yıl dönümü dolayısıyla, başta Atina ve Selanik olmak üzere birçok kentte yürüyüşler düzenlendi.

Atina'da, çeşitli öğrenci dernekleriyle siyasi parti temsilcileri ve sol grupların, Teknik Üniversite (Politehnio) önünden başlayan ve ABD'nin Atina Büyükelçiliği'nin önünde son bulan geleneksel yürüyüşü, bu yıl ise İsrail Büyükelçiliği'nde son buldu.

ABD Büyükelçiliği önünde toplanan onbinlerce göstericinin Yunanistan Komünist Partisi (KKE) öncülüğünde İsrail Büyükelçiliği'ne yürümek istemesi üzerine polisle göstericiler arasında gerginlik yaşandı.

Daha sonra polisin izniyle İsrail Büyükelçiliği önüne kadar yürüyen göstericiler İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara tepki gösterdi.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı İsrail Büyükelçiliği önünde, İsrail ve Siyonizm karşıtı sloganlar atan göstericiler İsrail bayrağı yaktı.

KKE Genel Sekreteri Aleka Papariga, burada yaptığı açıklamada, "Filistin ve Suriye topraklarını işgal altına alan İsrail'in, Gazze'yi bombalayarak önce Suriye'ye, daha sonra da İran'a saldırmak için çıkarma amaçlı bir köprü kurmaya çalıştığını" söyledi.

Papariga, Yunan hükümetinin, İsrail ile "aşağılık bir askeri anlaşma imzaladığını, bunun da Yunanistan'ın bu savaşa askeri üslerle ya da daha fazlasıyla katılma niyeti bulunduğunu gösterdiğini" ifade etti.

GÖSTERİLERDE 7 BİNDEN FAZLA POLİS GÖREV YAPTI

Atina'da, akşam saatlerindeki yürüyüş sırasında parlamento çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alan polis, ilk kez göstericilerin parlamentonun önünde bulunan meçhul asker anıtına yaklaşmalarına izin vermedi.

Kentte, kamu kuruluşları ve yabancı misyon temsilcilikleri önündeki noktalarda 7 binin üzerinde polis görev yaparken, kent merkezi trafiğe kapandı, dükkan, banka ve işyerleri öğle saatlerinden itibaren kepenk indirdi.

Yürüyüş sırasında göstericilerle polis arasında zaman zaman ufak çapta gerginlikler yaşanırken, Eksarhia meydanında kendilerini iktidar karşıtı "anarşistler" olarak tanımlayan göstericilerle polis arasında arbede yaşandı.

Polisin, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı olaylarda sokak aralarına kaçan göstericiler çöp bidonlarını ateşe verdi.

Akşam saatlerine kadar süren olaylar sırasında bazı göstericilerin gözaltına alındığı bildirildi.

Bu arada, Selanik ve Patra kentlerindeki gösterilerde de polis ile göstericiler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Selanik'te, kent merkezindeki Aristotelyos Üniversitesi önünde toplanarak Amerikan Konsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçen göstericiler güzergah üzerinde bulunan bazı banka şubelerine saldırdı. Göstericiler ABD Konsolosluğu önünde ABD ve Avrupa Birliği bayrağı yaktı.

Patra'da da, 17 Kasım yürüyüşü sırasında bazı grupların polis ve banka şubelerine saldırması üzerine, polisin gaz kullanarak müdahale ettiği bildirildi.

Yunanistan'da, 1973'te Albaylar Cuntası'na karşı ayaklanan öğrenciler 14 Kasım günü Teknik Üniversite'yi işgal etmişti. 17 Kasım sabahına doğru ordu tanklarla üniversiteye girmişti. Üç gün süren eylem sırasında halktan da büyük destek gören öğrencilerin bu direnişi, 21 Nisan 1967'de askeri darbe ile yönetime el koyan cuntaya karşı başlayan halk hareketinin sembolü olarak kabul ediliyor.