Petrol
97.05
0.00%
Euro
18.3953
-0.11%
Dolar
17.8452
-0.13%
Altın
1.029
-0.07%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.947
2.17%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Yunanistan'daki kriz Türk turiste yaradı

  Yunanistan'da ekonomik kriz nedeniyle turizm fiyatlarında yaşanan düşüş, Türk turistlerin taleplerinde artışı getirdi.
  • AA
  • 04.07.2015 - 15:12
  Yunanistan'daki kriz Türk turiste yaradı

  Yunanistan daki kriz Türk turiste yaradı #1

  Yunanistan'daki mali krizin turizm sektöründeki etkilerini AA muhabirine değerlendiren bir pazarlama müdürü Sarp Özkar, komşuda krizin baş göstermesinden bu yana seyahat taleplerinde dikkat çekici bir artış olduğunu belirtti.

  SON 3 AYDA YÜZDE 15 ARTIŞ

  Türkiye'den Yunanistan'a olan turların her geçen yıl istikrarlı bir şekilde yükseldiğine dikkat çeken Özkar, özellikle Yunanistan için son 3 ay içerisinde şirketlerine gelen çağrılarda yüzde 15 oranında artış olduğunu söyledi. Özkar, geçen yıla oranla bu yıl Yunan adaları ve Yunanistan kültür turlarında yüzde 60 oranında yükseliş yaşandığına dikkat çekerek, yıl sonuna kadar bu oranın yüzde 72'ye varmasını beklediklerini belirtti.

  "1 MİLYONU GEÇECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR"

  Komşuya bu ilginin en önemli nedeninin Yunanistan ekonomisindeki kriz dolayısıyla yeme-içme ve turistik tesis fiyatlarının son derece uygun rakamlara gerilemesi olduğunu ifade eden Özkar, "Turizm sektörünün geneline bakacak olursak, geçtiğimiz yıl Türkiye'den toplam 900 bin kişinin Yunanistan'ı seyahat ettiği tahmin ediliyor. Bu yıl ise bu oranın yüzde 15'lik artışla 1 milyonu geçeceği tahmin ediliyor" dedi.

  Yunanistan daki kriz Türk turiste yaradı #2

  EN POPÜLER TUR: SELANİK-KAVALA TUR PAKETİ

  Yunanistan'a olan turların vizeli ve vizesiz Yunan adaları gemi turları, Mikanos ve Girit'e yapılan uçaklı tur paketleri, araçlarıyla Yunanistan ana karasında olan Dedeağaç, İskeçe, Taşöz ve Halkidiki gibi deniz kenarı kasabalara yapılan seyahatler ve tur operatörleri vasıtasıyla Selanik, Atina, Kavala, İskeçe ve Dedeağaçlı programlarından oluştuğu bilgisini paylaşan Özkar, son dönemlerde ise en popüler turlar arasında 199 avroya satılan 4 günlük, konaklamalı ve Atina'nın da dahil olduğu Selanik-Kavala tur paketi olduğunu anlattı.

  TÜRK TURİSTLERE UYARI

  Yunanistan'a gidecek Türk turistlere yanlarına yetecek kadar nakit para almalarını öneren Özkar, "Bankamatiklerden istenildiği kadar para çekilemiyor. Bu nedenle herkesin maddi önlemini alarak seyahatine çıkması gerekiyor" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir