Petrol
97.95
-1.66%
Euro
18.4169
-0.62%
Dolar
17.9384
0.00%
Altın
1.036
0.38%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
432.216
-1.47%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Yunanistan'ın Türk vekilinden Atina'ya cami talebi

  Yunanistan'da iktidar partisi SYRIZA'nın Türk kökenli milletvekili Hüseyin Zeybek, Atina'ya cami yapılma zamanının geldiğini söyledi.
  • AA
  • 06.02.2015 - 16:15
  Yunanistan'ın Türk vekilinden Atina'ya cami talebi

  turk

  Yunanistan iktidar partisi Syriza'nın Türk kökenli Milletvekili Hüseyin Zeybek, "Bence artık Atina'ya cami yapılma zamanı gelmiş ve geçmiş bile. Hatta birden fazla cami yapılması lazım. İnanıyorum ki Syriza hükümeti bu soruna bir çözüm getirecek" dedi.

  TÜRK AZINLIĞIN EĞİTİM SORUNU

  Yunanistan'da 25 Ocak'ta yapılan seçimleri kazanan Batı Trakya Türk azınlığına mensup Syriza'nın Türk Milletvekili Zeybek, üçüncü kez milletvekili seçildiğini anımsatarak, Yunan halkının Syriza'dan büyük beklentileri olduğunu söyledi.
  Batı Trakya'nın birçok sorunu olduğunu anlatan Zeybek, Türk azınlığın eğitim sorununa dikkati çekti.

  ÖNCEKİ YÖNETİMİN AMACI AZINLIKLARI YÖNLENDİRMEKTİ

  Zeybek, azınlık eğitiminin çift dilde yapıldığını belirterek, "Bu eğitim metoduyla ne Yunanca ne de Türkçe doğru düzgün öğretiliyor. Bir önceki iktidarların amacı buydu. Azınlık okullarının kalitesini düşürüp azınlık çocukları Yunan okullarına yönlendirmek ve sonuçta azınlık okullarını kapatmak. Okulların büyük bir kısmını kapattılar zaten. Biz eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Tabi bunu da yaparken azınlıkla diyalog içinde yapılması gerekiyor" dedi.

  ATİNA'YA CAMİ YAPILMA ZAMANI GELMİŞ, GEÇİYOR

  Atina'da hala cami olmamasının çok üzücü olduğunu dile getiren Zeybek, şöyle devam etti: "2004 yılında olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmış bir ülkede cami bulunmaması çok üzücü. Atina'da yaklaşık 700 bin Müslüman yaşıyor ve bu kişiler ibadetlerini pek sağlıklı olmayan ortamlarda, bodrum katlarında yerine getiriyor. Syriza'nın dinler konusuna farklı bir yaklaşımı var. Dinlere, saygı mantığıyla yaklaşıyor. Bence artık Atina'ya cami yapılma zamanı gelmiş ve geçmiş bile. Hatta birden fazla cami yapılması lazım. İnanıyorum ki Syriza hükümeti bu soruna bir çözüm getirecek."

  HALKIN SEÇİLMİŞ MÜFTÜSÜ VAR

  Batı Trakya'da müftülük sorunu olduğunun da altını çizen Zeybek, "Bu konuda devlet azınlıkla tartışmadı. İyi niyet göstermedi ve yıllardır bu müftülük sorunu çözüm bekliyor. Tabii halk çözümünü yapmış. Halkın seçilmiş müftüsü var, devletin de tayinli müftüsü. Devlet, işini tayin edilmişle, halk da seçilmişle yapıyor. Devletin seçilmişleri tanıması bizi bir noktada tatmin eder. Ama biz seçim istiyoruz. Mesela müftü kaç yıllığına seçiliyor. Müftü tayin ediliyor ve ölene kadar devam ediyor. Bunu belirli bir kalıba koymak lazım. Bu noktada değişik formüller bulunabilir" diye konuştu.

  YUNAN DEVLETİNİN TAYİN ETTİĞİ MÜFTÜYÜ TANIMIYORUZ

  Yunanistan devleti tarafından tayin edilen müftüyü tanımadıklarını belirten Zeybek, şunları kaydetti: "Biz tayin edilmiş müftüyü tanımıyoruz. Köylüm de olsa gidip ziyaret etmem. İskeçe'deki camilerin çoğu seçilmiş müftüye ait. Halk tercihini yapmış zaten. Devletin yapması gereken şey halkın bu tercihine saygı göstermesi. Syriza'nın da bu konuyla uğraşması lazım. Biz de bu konunun takipçisi olacağız. Aslında bu sorunlar çok karmaşık sorunlar değil. Her zaman bizim hakkımızda, bize danışılmadan karar aldılar."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir