Dolar
7.9413
1.646%
Euro
9.3935
1.3967%
Altın
1902.29
-1.1602%
Borsa
1198.32
-1.0887%
G. Altın
485.254
0.3654%
Bitcoin
102856.47
2.9698%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Zimbabve ordusu yönetime el koydu: Başkan Mugabe gözaltında

  Zimbabve'de silahlı kuvvetler yönetime el koyduğunu devlet televizyonundan duyurdu.
  • Ajanslar
  • 15.11.2017 - 07:24
  Zimbabve ordusu yönetime el koydu: Başkan Mugabe gözaltında

  Zimbabve ordusu tarafından Devlet televizyonu ZBC'de okuduğu bildiriyle yönetime el koyduğunu açıkladı.

  Zimbabve ordusu yönetime el koydu: Başkan Mugabe gözaltında #1

  "BAŞKAN GÜVENDE"

  Ordu tarafından yapılan açıklamada 93 yaşındaki Mugabe ve ailesinin "güvende" olduğunu belirtilirken Başkan Mugabe ve eşi Grace Mugabe'nin nerede olduğu ise henüz netlik kazanmadı.

  PATLAMA SESLERİ DUYULDU

  Reuters görgü tanığı, başkent Harare'de kamu, parlamento ve adliye binalarına giden yolların askerler ve askeri araçlarla kesildiğini söyledi.

  Öte yandan AA kaynakları ise; gece geç saatlerde başkentte patlama sesleri duyulduğunu bildirdi.

  Zimbabve ordusu yönetime el koydu: Başkan Mugabe gözaltında #2

  Askeri hareketlilik sonrası açıklama yapan ülkedeki ABD ve İngiliz Büyükelçilikleri, vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulundu.

  "MUGABE'NİN ÇEVRESİNDEKİ SUÇLULARI HEDEFLİYORUZ"

  Devlet televizyonuna açıklamada bulunan ordunun lojistik kurmay başkanı Tümgeneral SB Moyo, "Sadece (Mugabe'nin) etrafında bulunan suçluları hedefliyoruz; bunu sosyal ve ekonomik acılar yaratan suçları işleyenleri adalete teslim etmek için yapıyoruz." dedi.

  "Görevimizi tamamlar tamamlamaz işlerin normale döneceğini düşünüyoruz."

  Zimbabve ordusu yönetime el koydu: Başkan Mugabe gözaltında #3

  Bir hükümet kaynağı, ordunun Maliye Bakanı Ignatius Chombo'yu gözaltına aldığını söyledi. Chombo, iktidar partisi ZANU-PF içinde Mugabe'nin eşi Grace'i destekleyen G40 adlı hizbin kıdemli üyelerinden biri. Grace bağımsızlıktan bu yana 37 yıldır ülkeyi yöneten Mugabe'den sonra yönetimin başına geçmeye çalışıyor.

  Zimbabve ordusu yönetime el koydu: Başkan Mugabe gözaltında #4Genelkurmay Başkanı General Constantino Chiwenga ve Devlet Başkanı Robert Mugabe

  İKTİDAR: BU BİR DARBE DEĞİL, İKTİDARIN KANSIZ BİR ŞEKİLDE EL DEĞİŞTİRMESİDİR

  Silahlı kuvvetler, Genelkurmay Başkanı General Constantino Chiwenga'nın iktidar partisi içindeki orduya yakın liderlerin tasfiyesini durdurmak için müdahalede bulunabileceğini açıklamasının 24 saat sonrasında dün harekete geçti.

  İktidardaki Zanu PF partisi ise iktidarın "kansız bir şekilde el değiştirdiğini" ve Mugabe ile ailesinin iyi durumda olduğunu açıkladı.

  Açıklamada, "Bu bir darbe değil, iktidarın kansız bir şekilde el değiştirmesidir. Yolsuzluğa bulaşmış sahtekarlar ve karısı tarafından kullanılan yaşlı bir adam gözaltına alınmıştır. Duyulan birkaç silah sesi de bazı sahtekarların tutuklamaya direnmesi sonucunda yaşanan ufak çatışmalardır." denildi.

  ESKİ DEVLET BAŞKANI, MUGABE'Yİ DEVİRMEYE ÇALIŞMAKLA SUÇLANIYORDU

  Mnangagwa ise görevden alınması sonrası Devlet Başkanı Mugabe ile mücadele edeceğini açıklamıştı. Geçen hafta görevden alınan Mnangagwa, son aylarda Robert Mugabe ve eşi Grace Mugabe tarafından başkanı devirerek koltuğa oturmaya çalışmakla suçlanıyordu. Göreve 2014 yılında atanan ve 1980'den bu yana Mugabe'nin kabinesinde yer alan Mnangagwa, yine Mugabe'yi devirmek istemekle suçlanan Joice Mujuru'nun yerine getirilmişti.

  Başkanlık koltuğuna oturmak istediğini dile getiren Grace Mugabe'nin gelecek ay yapılacak parti kongresinde başkan yardımcısı olarak atanabileceği belirtiliyor.

  Görüş Bildir