Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.806
0.60%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  ALES başvuruları için yarın son gün

  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi başvuruları, yarın sona erecek.
  • 30.09.2014 - 10:51
  ALES başvuruları için yarın son gün

  ALES

  ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 23 Kasım'da yapılacak.

  LİSANSÜSTÜ EĞİTİM İÇİN ALES SINAVINA GİRMEK ŞART

  Sınava başvurular, yarın sona erecek. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek ve Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek için ALES'e girmek gerekiyor.

  ALES PUAN ŞARTI GETİRİLECEK

  Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmayacak. Ancak, güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilecek.

  YURT DIŞINDA LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM İÇİN DE ALES'E GİRMEK GEREK

  Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları baz alınacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri gerekiyor.

  ALES'E YABANCI UYRUKLULAR DA GİREBİLECEK

  YÖK tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. ALES'e yabancı uyruklular da girebilecek.

  KILAVUZ ÖSYM'DE YAYINLANDI

  Sınava başvurmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin https://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuzun dağıtımı yapılmayacak. Kılavuzda, başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir