Petrol
110.53
1.30%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.000
-0.42%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, görevi devraldı

  Ankara Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, devir teslim töreni ile görevini yeni rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar'a verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atamasını yaptığı Ünüvar, göreve başladı.
  • DHA
  • 17.08.2020 - 17:07
  • Güncelleme : 17.08.2020 - 17:07
  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, görevi devraldı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversitelere yaptığı 16 yeni rektör atamasının ardından, rektörler görevleri teslim almaya başladı.

  Prof. Dr. Necdet Ünüvar da atamasının yapıldığı Ankara Üniversitesi'nde yapılan devir teslim töreni ile yeni görevine başladı.

  TÖREN, REKTÖRLÜK BİNASINDA DÜZENLENDİ

  Ankara Üniversitesi rektörlük binasında düzenlenen törende konuşan Prof. Dr. Erkan İbiş, 8 yıldır Ankara Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptığını belirterek, fakülteler hakkında bilgi verip, üniversitenin çalışmalarını anlattı.

  ÜNİVERSİTEYE BALIK BENZETMESİ

  Ankara Üniversitesi'nin sessiz sedasız çok iyi işler yaptığını bildiren Prof. Dr. İbiş, "Aşıda bir numarayız şu anda. Balığa benzer üniversitemiz. Yüz binlerce yumurta yapar; ama ses çıkmaz. Ankara Üniversitesi'nin 3 bin dönümlük arazi kazanımları oldu. Giderayak yeni gelen bir yazıyla Kazan Çiftliğimizin tamamını Çevre Bakanlığı talep ediyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil rektörüm. Çünkü orada eğitim araştırmanın yapıldığını göreceksiniz siz de zaten. Ziraat ve Veteriner Fakültelerinin uygulama çiftlikleri var; öğrencilerin staj gördüğü, eğitim gördüğü bir yer. Yaz kampları olsun; öğrenciler gelsin çapayı, budamayı burada öğrensinler. Ya da orada inek sağsınlar, doğayı görsünler, bütün amacımız buydu." dedi.

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, görevi devraldı #1

  "HERKESİN HAK VE HUKUKUNU KORUYACAĞIM"

  Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Ankara Üniversitesi'nin nev'i şahsına münhasır bir ilim merkezi olduğunu belirterek her fakültesinin ayrı bir akım, farklı bir ekol olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Ünüvar, Ankara Üniversitesi'ne rektör olduğunu öğrendiği an yaşadığı duyguları anlatarak şunları söyledi:

  "Ben bu kutlu sorumluluğu, her şeyden önce, Cenab-ı Allah'ın, devletimizin ve milletimizin bir emaneti olarak görüyorum ve bu bilinçle taşıyacağım. Geçmişteki vazifelerimde olduğu gibi; üniversitemiz bünyesindeki hocalarımızdan öğrencilerimize, görevli personelimizden çalışanlarımıza kadar herkesin; ama istisnasız herkesin hak ve hukukunu koruyacağım. İmtiyazı, tarafgirliği değil adaleti; cebri değil birlikte çalışma kültürünü, çirkini değil güzeli, hakkı şiar edineceğim. Üniversitenin milli ve küresel misyonuna, özerk karakterine, bilimsel üretimine ters düşen veya gölgeleyecek her türlü antidemokratik tavrın karşısında olacağım. Bilimsel üretimin, ilmi gayretin niteliğini artırmak için bütün imkanlarımla ve tecrübemle üniversitemizin gelişmesi için, Türkiye'nin yarınlarına damga vurması için azmedeceğim, çalışacağım. Bir aile üyesi gibi ve dostça; hocalarımızın ve değerli öğrencilerimizin, yani geleceğimizin yanı başında olacağım. Aklım, kalbim ve vicdanımla daima bir başıma olmadığımı ve sizlerle birlikte olduğumu unutmadan şeffaf, açık, etkin, verimli ve her şeyden önemlisi katılımcılığı zirvede tutan bir yönetim sergileyeceğim. Herkesin ama istisnasız herkesin hak ve hukukunu gözümün bebeği gibi koruyacak, gözeteceğim."

  Konuşmaların ardından Prof. Dr. Ünüvar, Prof. Dr. İbiş'ten görevi devraldı.

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, görevi devraldı #2

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, görevi devraldı #3

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, görevi devraldı #4

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, görevi devraldı #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir