Dolar
7.5921
-0.4366%
Euro
8.8411
-0.6975%
Altın
1865.53
-0.1247%
Borsa
1131.22
1.0414%
G. Altın
456.144
-0.3958%
Bitcoin
80363.65
-1.3279%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  DGS baraj puanı nasıl hesaplanır? 2020 DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir? DGS puan hesaplama ekranı

  ÖSYM'nin DGS sınav sonuçlarını erişime açmasının ardından, 'DGS puanı nasıl hesaplanır' merak konusu oldu. Peki, DGS puanı nasıl hesaplanır? DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir, nasıl işler? Haberimizde...
  • Haber Merkezi
  • 08.09.2020 - 09:40
  DGS baraj puanı nasıl hesaplanır? 2020 DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir? DGS puan hesaplama ekranı

  DGS sonuçları, ÖSYM tarafından açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından sınava katılan öğrenciler baraj puanı bilgilerini araştırmaya başladılar. ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda puan hesaplama detayları paylaşıldı.

  Peki, DGS baraj puanı kaç? 2020 DGS puan hesaplama nasıl yapılır? DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir? İşte merak edilenler...

  DGS baraj puanı kaç? DGS puan hesaplama nasıl yapılır? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 8 Ağustos'ta gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı'nın sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte en çok araştırılan konular arasında puan hesaplama ve baraj puanı bilgileri yer aldı.

  DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  İşte ÖSYM'nin yayımladığı kılavuzda yer alan bilgiye göre, puan hesaplama işlemleri:

  SAYISAL VE SÖZEL STANDART PUANLARIN HESAPLANMASI

  Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

  Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

  DGS baraj puanı nasıl hesaplanır? 2020 DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir? DGS puan hesaplama ekranı #1

  4.3 MADDESİ NEDİR?

  Peki, DGS baraj puanı kaç? 2020 DGS puan hesaplama nasıl yapılır? DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir? İşte ayrıntılar...

  Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

  DGS baraj puanı nasıl hesaplanır? 2020 DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir? DGS puan hesaplama ekranı #2

  ÖN LİSANS BAŞARI PUANI

  2020-DGS'ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.

  2020-DGS'ye başvuranadaylardan YÖKSİS'te akademik not ortalamaları bulunanların bu bilgileri elektronik ortamda YÖKSİS'ten alınarak ÖSYM arşivine aktarılacaktır.ÖBP'nin hesaplanmasında bu bilgiler kullanılacaktır.

  YÖKSİS kaynaklı bilgisinde eksiklik/düzeltme olan adayların kendi üniversitelerine başvurarak bu bilgilerinin düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir.

  DGS baraj puanı nasıl hesaplanır? 2020 DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir? DGS puan hesaplama ekranı #3

  2012'DE RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, 4 Ağustos 2012 tarihli ve 28374 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 1'nci maddesi ile 19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik'in 7'nci maddesinin üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

  "Akademik not ortalamalarından elde edilecek Önlisans Başarı puanlarının sınav puanlarına katılarak Dikey Geçiş Sınavı Puanının nasıl hesaplanacağı ÖSYM tarafından belirlenir ve Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda yer alır."

  2020-DGS'de Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), aşağıdaki şekilde hesaplanarak sınav puanlarına eklenecektir:

  Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır.

  50'nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100'lü not sistemine dönüştürülecektir.

  DGS baraj puanı nasıl hesaplanır? 2020 DGS kılavuzu 4.3 maddesi nedir? DGS puan hesaplama ekranı #4

  DGS PUANININ HESAPLANMASI (4.3 MADDESİ)

  Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

  DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A'da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

  2021 yılı ve müteakip yıllarda yapılacak olan DGS'de ise her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

  2019-DGS'de bir yükseköğretimprogramına yerleştirilen adayların 2020-DGS'de ÖBP'leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2020-DGS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2021-DGS'de ilgili ÖBP'leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir