Euro
15.2240
-0.04%
Dolar
13.6452
-0.04%
Altın
788.8120
0.09%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
514.691
3.17%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C

  Diyarbakır'a 2 yeni üniversite açılacak

  Kurban Bayramı'nın ardından Meclis, Diyarbakır'da açılması planlanan üniversiteleri konuşacak.
  • 27.10.2012 - 16:42
  Diyarbakır'a 2 yeni üniversite açılacak

  Diyarbakır a 2 yeni üniversite açılacak #1

  Diyarbakır'da Selahattin Eyyubi Üniversitesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin (ETÜ) bir fakültesi açılacak.

  MECLİS'İN ONAYINA SUNULACAK

  Sur ilçesinde daha önce Tıp Fakültesi, sonra Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan tarihi mekan, TOBB ETÜ için tahsis edildi. TOBB ETÜ'nün bir fakültesinin açılacağı bina, bir iş adamı tarafından restore edilecek. Selahattin Eyyubi Üniversitesi'nin kurulması da Kurban Bayramı'ndan sonra meclisin onayına sunulacak.

  KORUMA KURULU'NDAN GEÇECEK

  Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yaptığı açıklamada, Milli Emlak Müdürlüğü'ne kayıtlı ve tescilli bir binanın bulunduğunu, tarihi mekanda daha önce Tıp Fakültesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yer aldığını söyledi.

  Tarihi binanın, Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü ile uzun süreli kira karşılığı TOBB ETÜ'ye verildiğini kaydeden Toprak, binanın onarımı ve restorasyonu için proje hazırlandığını, projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan geçeceğini bildirdi.

  Proje onaylandıktan sonra iş adamı Ali Ağaoğlu'nun binanın onarımını gerçekleştireceğini kaydeden Toprak, ''Önümüzdeki yıl TOBB ETÜ'nün burada fakültesi açılacak. Çok güzel olacak. Tarihi bir mekanda fakülte hizmete girecek. Açılacak fakülte, iş dünyasının ihtiyacına cevap verebilecek bir branşta olacak'' diye konuştu.

  ONARIM VE RESTORASYONA 2,5 MİLYON LİRA

  AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten de binanın tahsisinin TOBB ETÜ'ye yapıldığını, onarım ve restorasyonu yapılacak binanın hazırlanmasının yaklaşık 2,5 milyon liraya mal olacağını aktardı. İçten, tadilat ve restorasyon biter bitmez fakültenin açılacağını belirtti.

  SELAHATTİN EYYUBİ ÜNİVERSİTESİ DE KURULACAK

  Kurban Bayramı'ndan sonra meclis gündemine gelecek olan Selahattin Eyyubi Üniversitesi konusunun da olduğunu anlatan İçten, vakıf üniversitesinin kurulması için kanunun bayramdan sonra onaylanacağını bildirdi.

  İçten, ''Bu üniversite de açılırsa, Diyarbakır'da 3 üniversite olmuş olacak. 1 yıl sonra inşallah üniversitelerimiz olacak. Şu an Diyarbakır'da öğrenci sayısı 26 bin, açılacak üniversiteler ile bu sayı 40-50 bine yaklaşır'' şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir