Düşük not veren profesöre 5 ay hapis cezası

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuksuz sanık Prof. Dr. Nurdoğan Rigel ve Avukatı Hasan Ali Atabay ile şikayetçi öğrenci Savash Porghamrezaeieh katıldı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Rigel, yazılı savunma sundu. Savunmasında, hiçbir öğrencisi ile sorun yaşamadığını savunarak suçlamaları kabul etmedi.

Kararını açıklayan mahkeme, Rigel'i, "Görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.  Mahkeme iyi hal indirimi ile cezayı 5 aya düşürdü ve 5 yıl süre ile erteledi.

NE OLMUŞTU

Prof. Dr. Nurdoğan Rigel'in girdiği derslerin vize ve finallerinde düşük not aldığını öne süren İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi Savash Porghamrezaeieh, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak kağıdının yeniden incelenmesini talep etti.

İDARE MAHKEMESİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İdare Mahkemesi, öğrencinin Haber Analiz dersinde 65-72 arası not alması gerekirken 35 aldığını tespit ederek notun değiştirilmesine hükmetti.  Şikayet üzerine Rigel hakkında, "Görevi kötüye kullanmak" suçundan suç duyurusunda bulundu.

Düşük not veren profesöre 5 ay hapis cezası

SAVCILIK DAVA AÇTI

Suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Nurdoğan Rigel hakkında, "Görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

ÖĞRENCİLERİ HOCANIN MAĞDUR EDİLDİĞİNİ SÖYLÜYOR

Öte yandan, olayla ilgili iddialar da tek taraflı değil. Nurdoğan Rigel'den ders alan ve olayla ilgili çeşitli platformlarda açıklamalarda bulunan bazı öğrenciler, bu suçlamaların "okul içindeki bazı yolsuzluk olaylarına karşı duran Rigel'i mağdur etmek için açılmış bir dava olarak gördüklerini" belirtiyor.

"YOLSUZLUKLARA KARŞI DURDUĞU İÇİN SUÇLANDI"

İran asıllı Savash Porghamrezaeieh isimli öğrencinin adının, okul içinde dolandırıcılık olaylarıyla anıldığını ifade eden öğrencilerden birinin açıklamaları şu şekilde: "Davayı açan o öğrencinin okulda başka problemleri de olmuştu. Kendisi ikinci sınıf öğrencisiyken okulun başka bir hocası olan Doç. Dr. Ş. Ç. ile bir kitap yazdılar. Bu da üçüncü sınıf öğrencilerine ders kitabı olarak okutulmak istendi. Almaları zorunlu kılınıyor ve fotokopi çektirmek yasaklanıyor. Kitabının okutulduğu dersin sınav kağıtlarını da Porghamrezaeieh’in okuduğu iddiaları var. Öğrencilerin Savash Porghamrezaeieh’in davranış ve söylemlerinden rahatsız olduğunu da biliyoruz. Öğrenciler, mağduriyetleri karşısında yanlarında duran kişinin Nurdoğan Hoca olduğunu söylüyor."