Euro
15.2227
-0.42%
Dolar
13.6565
0.49%
Altın
787.6990
-0.87%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
498.664
-3.35%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Malatya'da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi

  Malatya'nın Akçadağ ilçesinde yaşayan üniversite öğrencileri Merve Kozan ve Erkan Polat, köylerinde internet çekmediğinden, evlerinden uzak bir noktada dışarıda canlı derse giriyor.
  • İHA
  • 24.12.2020 - 05:23
  • Güncelleme : 24.12.2020 - 08:17
  Malatya'da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi

  Koronavirüs nedeniyle eğitimde yüzyüze eğitime verilen aranın ardından öğrenciler, uzaktan eğitim ile derslerine devam ediyor.

  Ancak Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Demirciler Mahallesinde yaşayan üniversite 4. Sınıf öğrencisi Merve Kozan ile üniversite 2. Sınıf okuyan Erkan Polat için bu hiçte kolay olmuyor.

  Malatya'da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi-Video

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #1

  KÖYLERİNDE İNTERNET ÇEKMİYOR

  Köylerinde internetin çekmemesi nedeniyle her gün evlerinden yüzlerce metre uzaklıkta bir noktaya gitmek zorunda kalan öğrenciler, burada üzerlerine attıkları battaniyelerle soğuk kış günlerinde canlı derslerine girmek için uğraşıyorlar.

  Kırıkkale Üniversitesi’nde İçmimarlık bölümünde son yılını okuyan 21 yaşındaki Merve Kozan, kar yağışının olduğu bugünlerde, dersinin olduğu saatlerde köyde internetin çok az çektiği bir noktaya giderek eğitimini sürdürmeye çalışıyor. Her gün evden üzerine kat kat elbiseler giyerek çıkan Merve Kozan, üniversiteden bu yıl mezun olması için bu zorluklara katlandığını söylüyor.

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #2

  EVDEN UZAK BİR NOKTAYA GİTMEK ZORUNDA KALIYORLAR

  Köyün genelinde şebekeler çekmediği için sadece evlerine uzak bir noktada da az da olsa internetin gelip gittiğini söyleyen Kozan, "Zorda olsa gelip derslerime girmek için uğraşıyorum. Bugünlerde kış iyice bastırdı, yaz olsa yine idare edilirdi ama şuanda kat kat giyinerek dışarıda eğitimimi sürdürmeye çalışıyorum" dedi.

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #3

  "SESİMİZİ DUYSUNLAR"

  Yaşadıkları internet sorunu nedeniyle başvuruda bulunduklarını ancak çözüm bulunamadığını anlatan Kozan, "Sesimizi duysunlar, bu yıl artık mezun olamayacağımı düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #4

  SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN SONRA EN ÇOK ÖĞRENCİLER ETKİLENDİ

  Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde 2’inci sınıf okuyan 21 yaşındaki Hakan Polat da, arkadaşı Merve gibi internetin zayıf çektiği uzak bir noktaya her gün gelerek derse girmeye çalışıyor.

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #5

  Sağlık çalışanlarından sonra pandeminin en çok öğrencileri etkilediğini ifade eden Polat, "Geçen gün zorda olsa uzaktan eğitime bağlandım, Online sınavımız vardı. Şebeke gidip geldiği için zar zor 9 soruyu çözdüm ve 40 puan aldım. Finalde yüksek puan alamadığım durumda bu dönem okulum uzayacak" diye konuştu.

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #6

  KPSS'YE "EVİNDEN UZAKTA" HAZIRLANIYOR

  Kış nedeniyle şuan da nüfusu yaklaşık 90 kişi olan köyde, birçok öğrenci de aynı şekilde eğitimlerinden mahrum kalırken Erzincan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat ölümünden mezun olan 23 yaşındaki Gülhanım Kozan da aynı sıkıntıdan mağdur. KPSS’ye hazırlanan ancak internetin çekmemesi nedeniyle ders çalışamayan üniversite mezunu genç kız da diğer öğrenciler gibi köyde internetin çektiği noktaya giderek sınava hazırlanıyor.

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #7

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #8

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #9

  Malatya da üniversite öğrencileri, köylerine internet istedi #10


  Görüş Bildir