Petrol
94.56
-2.10%
Euro
18.22
-0.22%
Dolar
18.1076
0.16%
Altın
1.019
-0.25%
Borsa
3021
0.00%
Bitcoin
391.361
-8.42%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  MEB lisede yeni yasaklar belirledi

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise öğrencileri için yeni yasaklar belirledi.
  • Haber Merkezi
  • 02.07.2015 - 10:46
  MEB lisede yeni yasaklar belirledi

  fds

  Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı. Kişilere, arkadaşlarına ve okul çalışanlarına söz ve davranışlarla sarkıntılık yapmak, iftira etmek, başkalarını bu davranışlara kışkırtmak veya zorlamak, yapılan bu fiilleri sosyal medya yoluyla paylaşmak, okuldan atılma gerekçesi sayılacak.

  SOSYAL MEDYA İLK KEZ YÖNETMELİĞE GİRDİ

  Habertürk'ün haberine göre; Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya araçları, isimleri anılmadan ilk kez yönetmeliğe girdi. Öğrenciler bundan sonra mesaj atarken daha dikkatli davranmak zorunda kalacak. Öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında bilişim araçlarıyla meşgul olan ve dersin akışını bozan öğrenciye disiplin cezası verilecek.

  1-5 GÜN OKULDAN UZAKLAŞTIRMA CEZASI

  Arkadaşlarına ve okul çalışanlarına sözle, davranışla veya sosyal medya üzerinden hakaret eden, bunları paylaşan, yayan veya başkalarını bu davranışa kışkırtan öğrencilere 1-5 gün okuldan uzaklaştırma cezası verilecek. Uzaklaştırma cezası gerektiren hallere, "Milli ve manevi değerlere, genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışlarda bulunmak" maddesi de eklendi.

  SARKINTILIK ATILMA NEDENİ

  Kişilere, arkadaşlarına ve okul çalışanlarına söz ve davranışlarla sarkıntılık yapmak, iftira etmek, başkalarını bu davranışlara kışkırtmak veya zorlamak, yapılan bu fiilleri sosyal medya yoluyla paylaşmak, okuldan atılma gerekçesi sayılacak. Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretimi engelleyen, arkadaşlarına ağır derecede maddi ve manevi zarar veren öğrenci okul değiştirme cezası alacak.

  Genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışları alışkanlık haline getiren öğrenci de aynı cezaya tabi olacak. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. Daha önceden bu süre 45 gündü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir