Petrol
99.83
-0.18%
Euro
17.5488
0.00%
Dolar
17.2227
0.04%
Altın
963.61
0.09%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
351.869
2.11%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK'tan destek sözü aldı

  Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde elektriği olmayan evde ailesiyle birlikte yaşayan lise öğrencisi Ramazan Kargılı, kaynak suyundan elde ettiği enerjiyle su ve güneşle çalışan elektrikli aletler üretti.
  • DHA
  • 16.05.2020 - 01:14
  • Güncelleme : 16.05.2020 - 01:14
  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK'tan destek sözü aldı

  Köyceğiz Anadolu İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi Ramazan Kargılı(18), Köyceğiz ilçe merkezine 50 kilometre mesafedeki Kozluca mevkisinde ailesiyle yaşıyor. Bir vadinin içindeki tek evde elektrik yok. En yakın bakkal 30 kilometre uzaklıktaki Pınarköy'de.

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK'tan destek sözü aldı

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #1

  Köyceğiz'de yatılı okuyan, okul dışındaki zamanlarını babası Yakup (46), annesi Firdevs (42) ve kardeşi İsa (7) ile geçiren Ramazan, elektrik sorununu az da olsa dinamo ile çözdü. Evin yakınındaki kaynak suyunun önüne yapılan depo dolduğunda su bırakılıyor ve düzenekle evdeki lambalar yanıyor. Aile günde yaklaşık 4 saat elektrikten faydalanabiliyor.

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #2

  İlkokul yıllarında icatlar için çalışmaya başladığını söyleyen Ramazan Kargılı, "Ben mecburiyetten mucit oldum. Hayatımız burada az miktarda akan kaynak suyuna bağlı. Enerjiyi oradan sağlıyoruz. Su yetersiz olduğu için televizyon ve buzdolabı çalıştıracak kadar elektrik üretemiyoruz" dedi.

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #3

  GÜNEŞ VE SUYU KULLANDI

  Güneş enerjisi ile çalışan çapa makinesi, su ile çalışan ağaç kesme makinesi, annesine kolaylık olsun diye yoğurt dövme ve biber ezme makinesi, plastik yoğurt kovasından süpürge de icat eden Ramazan, ihtiyaçlardan icatların doğduğunu söyledi.

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #4

  Kargılı, "Hiçbir kodlama bilgim ve eğitimim yoktu. Evimizde ihtiyaçlardan doğan sebeplerden dolayı icat yapmaya başladım. Ayran yapabilmek için yoğurt dövme makinesine ihtiyaç oldu. Ben de bunun icadını yaptım. Sonra ihtiyaçlar devam etti ve benim icatlarım da bununla birlikte devam etti ama ailemde biraz tedirginlik vardı. Bunun sebebi fazla ders çalışamayıp, devamlı icatlar üzerinde çalışmam. O yüzden ailem bu konudan pek memnun değil. Gelecekte bir iş sahibi olamayacağımdan korkuyorlar. Aslında ben de korkuyorum. Çünkü gerekli desteği bulamıyorum. Mekatronik mühendisliği okuyarak bu icatlarıma devam etmek istiyorum" dedi.

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #5

  SIFIR İMKANLA BAŞARDI

  TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, mucit Ramazan'ı aradı ve destek sözü verdi. Ayrıca Ramazan'ın yaptığı icatlar mühendisler tarafından test edilecek ve uygun görülmesi halinde genç mucit adına patent alınacak.

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #6

  Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise, "Ramazan'ı ileride iyi bir yerlerde göreceğime yürekten inanıyorum. Kendisiyle gurur duyuyorum. Her türlü ihtiyacında destek olacağımızdan şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #7

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #8

  Muğlalı genç, icatları ile TÜBİTAK tan destek sözü aldı #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir