Nabi Avcı: 83 okulumuz ağır hasarlı

Ç

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan “Neler Oluyor” programına konuk oldu. Bakan Avcı, terör olayları nedeniyle öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması için gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

"MİSAFİR ÖĞRENCİ SİSTEMİNİ GETİRDİK"

Sorunlu bölgelerdeki öğrencilerin terör olaylarının yaşanmadığı yerlere misafir öğrenci olarak gittiklerini ya da kayıtlarını o okullara aldırabildiklerini belirten Avcı, “Biz hemen e-okul sistemine ‘misafir öğrenci’ butonu koyduk. Mesela Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki öğrencilerimiz, Diyarbakır’ın diğer okullarında misafir öğrenci olarak veya kayıtlarını oraya alarak eğitimlerine devam etti. Bu çocuklarımızı, misafir öğrenci olarak, sorunsuz okullarda eğitimlerine devam edecek şekilde eğitime alıyoruz. Yarıyıl tatili sırasında Silopi, Cizre ve Sur’daki 8. ve özellikle 12. sınıftaki öğrenciler telafi eğitimi aldı.

ÖĞRENCİLER PSİKO-SOSYAL DESTEK ALDI

Bu çocuklar sadece telafi eğitimi almadı; sağlık kontrolünden geçirildiler, psiko-sosyal destek aldılar, her öğrenciye 250 TL harçlık verildi, temel ihtiyaçları karşılandı. Bu durumda olan 12 binin üzerinde 12. sınıf öğrencimiz destek aldı. Silopi’de yerinde eğitime başladık. Silopi’de 30 binin üzerinde öğrencimiz eğitimlerine devam ediyor. Eğitim alamadıkları dönemler için de hafta sonlarında, ders sonlarında telafi eğitimi alacaklar” ifadelerini kullandı.

"83 TANE AĞIR HASARLI OKULUMUZ VAR"

Terör olayları nedeniyle zarar gören okulların hemen tamir edildiğinin, kullanılamayacak hale gelen okulların ise yenisinin yapılması için çalışmaların başladığının altını çizen Avcı, “Hafif zararlı veya orta zararlı okullarımızı hemen tamir ediyoruz. Onlar bugün yakıyorlar, biz hemen çalışıyoruz, tamir ediyoruz. Buradan, öğretmenlerimizin ve öğretmenlerimizin güvenliği için, canlarını ortaya koyarak mücadele veren güvenlik güçlerimize çok teşekkür ediyorum. Okullara gündüz molotof kokteyli atılıyor, gece hemen ekiplerimiz gidiyor, gereken tamiri yapıyorlar. 83 tane ağır hasarlı, kullanılamayacak halde okulumuz var. Ama bunların tadilatları için hemen ihaleler yapılıyor. Gerekirse bunlar yıkılarak yenilerini yapıyoruz. Daha önceden de, 5-6 Ekim olaylarında aynı şeyleri yapmışlardı, o okulların tamamını 60 milyon TL harcayarak inşa ettik” diye konuştu.

"92 SAHTE DİPLOMALI ÖĞRETMEN TESPİT EDİLDİ"

Sahte diplomalı öğretmenler konusuna da değinen Avcı, yapılan araştırmalar sonrasında 92 tane sahte diplomalı öğretmen tespit edildiğini söyledi. 117’ye yakın şüpheli istifanın da olduğunu belirten Bakan Avcı, şöyle konuştu:

“Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor ama bunun öğretmen camiamızı tedirgin etmesinden de rahatsızım. Rehberlik ve Denetleme Başkanlığımızın yaptığı araştırmalar sonucunda, bugün itibariyle 92’yi bulan öğretmenin, aslında sahte diplomalarla atamasının yapıldığı tespit edildi. Adaylar KPSS’ye giriyor, KPSS’den bir puan alıyor, sonra alan sınavlarına giriyorlar, bunların karmasından oluşan bir puan üzerinden atamalar yapılıyor. Bu 92 öğretmenin hemen hemen tamamı şöyle: Aslında diyelim biyoloji öğretmeni ama biz biyolojiden çok fazla atama yapamıyoruz, orada doluluk oranımız yüksek, yani biyoloji öğretmeni olarak atanma şansı daha düşük. Buna mukabil özel eğitim öğretmenliği yani engelli çocuklarımızın eğitimiyle ilgili, bu alanlarda da çok açığımız var, hangi alanda daha çok alım yapılıyorsa, bir şebeke diyor ki, ‘senin biyoloji öğretmeni olarak atanma şansın çok yok, gel ben sana diploma uydurayım, seni bir özel öğretim bölümünden mezun olmuş gibi göstereyim’ diyor. Aslında biyoloji öğretmeni ama müracaatını özel eğitim öğretmeni gibi yapmış sahte diplomayla. Bir defa evrakta sahtecilik var, başkalarının hakkına tecavüz eden var.

117 ŞAİBELİ İSTİFA VAR

Şimdi bu 92’nin dışında, 117’ye yakın şaibeli istifa var, bunlar da araştırılacak. Bu konularda herhangi bir şekilde sorunu olmayan öğretmenlerimizin tedirgin olmasını gerektirecek hiçbir şey yok.”

AĞUSTOSTA ATAMA YOK

Bundan sonra bütün atamaları şubat ayında gerçekleştirmek istediklerini kaydeden Avcı, “Biz artık bütün atamaları şubata endekslemeye çalışıyoruz, bu ağustosta atama olmayabilir. Bizim bu dönemde yaptığımız çok olumlu çalışmalardan bir tanesi de özel eğitimin payını arttırmamız. Bu dershanelerin dönüştürülmesi süreci de bu amaçla yapıldı” dedi.

"310 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİYİ EĞİTİME ALDIK"

Suriye’den gelen eğitim çağındaki çocukların yarısının eğitim imkanına kavuştuğunu ifade eden Avcı, Avrupa Birliği’nin bu konuda 3 milyar dolar yardım paketi hazırladığını belirtti. Bir öğrencinin eğitim masrafının 3 bin 250 TL olduğunu ve Türkiye’de eğitime alınmayan 310 bin civarında Suriyeli çocuğun bulunduğunu kaydeden Bakan Avcı, “Suriye’den gelen eğitim alma çağında olan çocukların sayısı yaklaşık 620 bin ama bu kayıtlılar üzerinden yaptığımız bir hesaplama. Bu 620 binin 310 binini bugün itibariyle eğitime almış durumdayız. Ya geçici barınma merkezlerinde, kamplarda açtığımız okullarda, ya kendi okullarımızın öğleden sonraki bölümlerinde veya onlar için yapılan prefabrik okullarda veya bazı STK’ların ve belediyelerin imkanlarıyla biz bu çocuklarımızın 310 binini eğitiyoruz. " şeklinde konuştu.