Petrol
105.69
4.97%
Euro
17.5541
0.03%
Dolar
17.2801
0.38%
Altın
968.51
0.60%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
360.301
3.33%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  Nabi Avcı'dan Osmanlıca dersi açıklaması İZLE

  Nabi Avcı'dan Osmanlıca dersi açıklaması İZLE

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Osmanlıca dersi konusuna değinen Bakan Avcı, ön okuma listesi oluşturulmasını isteyerek tavsiyelerde bulundu.
  • 09.12.2014 - 11:36

  Nabi Avcı dan Osmanlıca dersi açıklaması İZLE #1

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gazetecilerin soruları üzerine Osmanlıca tartışmaları hakkında konuştu.

  Bakan Avcı, tartışmadan önce okuma listesi oluşturulmasını istedi. Konunun daha önce de gündeme geldiğini hatırlatan Avcı, "Önce ortak bir dil oluşturulmalı. Eller aya biz yaya, ortaçağ karanlığı gibi klişelerden, öngargılardan uzak bir tartışma yapılmalı" diye konuştu.

  Nabi Avcı'dan Osmanlıca dersi açıklaması İZLE

  ÖN OKUMA LİSTESİ VERDİ

  Bakan Avcı şöyle konuştu;

  "Bu konudaki eleştirileri sağlıklı bir zeminde yapmak için ortak bir dil oluşturmamız lazım. Osmanlıca meselesi şurayla başlayan bir tartışma konusu değil. Ortak bir referans çerçevesi oluşturulması lazım. Bu konuda tartışmak isteyen siyasetçilerimiz, gazetecilerimiz, yazarlarımız, birçoğu yapmıştır ama yapmayanlar için söylüyorum, bir ön okuma yapalım.

  ATTİLA İLHAN'IN HANGİ BATI'SINI OKUYUN

  Peyami Safa'nın 'Doğu Batı Sentezi'ni okuyalım. Attila İlhan'ın 'Hangi Batı'sını, Mümtaz Turan'ın 'Maarif Davamız'ı, Cemil Meriç'in 'Bu Ülkesi'ni, Sevket Süreyya Aydemir'in 'Suyu Arayan Adamı'nı okusunlar. Hiç olmazsa bu konuyu tartışırken, Cemil Meriç ne demiş, Attila İlhan demiş ne demiş, Mümtaz Turan ne demiş, Talat Sait Halman ne demiş, onları bir hatırlayalım. Sevket Süreyya, Peyami Safa ne demiş? Böylece bu konu ilk defa tartışılıyormuş gibi klişelerden uzakta, daha bilgiye dayalı olarak sakin bir üslupla tartışalım."

  Avcı, muhalefet temsilcilerinin ve bazı köşe yazarlarının Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak okutulduğu okulları ziyaret etmelerini tavsiye etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir