Ömer Dinçer: Okullarda uzun saç serbest olacak

Ömer Dinçer: Okullarda uzun saç serbest olacak

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda tek tip kıyafet zorunluluğunu kaldıran yönetmelikle öğrencilerin uzun saçla okula gitmesinin de önünün açılacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliği değişti.

Yeni yönetmelikle öğrencilerin, okul ve sınıflarda tek tip kıyafet zorunluluğu sona ererken, imam-hatiplerde türban serbestisi getirildi.

UZUN SAÇ SERBEST

Konuyla ilgili NTV'ye açıklama yapan Dinçer, "Çocukların saçlarının uzun diye okul idaresi tarafından kesilmemesini sağlayacak türden tedbirler de var. Şayet okul yöneticilerimiz şimdiden onu uygulamaya koyarsa mutlu olurum" diye konuştu.

DİNÇER: UZUN SAÇ SERBEST OLACAK

Ömer Dinçer: Okullarda uzun saç serbest olacak

SADECE "TÜRBAN" DİYE ALGILANMASIN

Dinçer, yönetmeliğin türbana serbestlik şeklinde algılanmasının doğru olmadığını da vurguladı.

İmam-hatip okullarında kız öğrencilerin başlarını örtebileceklerini kaydeden Dinçer, şöyle devam etti:

"Diğer okullarımızda ise Kur'an-ı Kerim seçen çocuklarımız yani Kur'an-ı Kerim'in kendi usul ve adabına uygun bir şekilde başlarını örtebiecekler. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz ne yaptığımızın farkındayız, yani bu hükümet yönetmeliği olduğuna göre aslında eğer öyle bir niyeti olsaydı bütünüyle bu yönetmelikte onu serbest hale getirirdik. Yaptığımız uygulama bizim aslında eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda olan bir uygulamadır."