Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
290.306
3.89%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C
  ÖSYM Başkanı: Soruların tamamını yayınlamıyoruz çünkü..

  ÖSYM Başkanı: Soruların tamamını yayınlamıyoruz çünkü..

  ÖSYM Başkanı Ali Demir, sınav sonrası soruların tamamının yayınlanmamasına yapılan eleştirilere cevap verdi.
  • 29.03.2014 - 16:12

  ÖSYM Başkanı: Soruların tamamını yayınlamıyoruz çünkü.. #1

  TRT Haber canlı yayınında Nasuhi Güngör'ün konuğu olan ÖSYM Başkanı Ali Demir, sınav sonrası soruların yayınlanmamasına yönelik tepkiler için açıklama yaptı. 

  CANLI YAYINDA DUYURDU: YGS AÇIKLANDI

  Ali Demir, YGS sonuçlarının açıklandığını da canlı yayında duyurdu. Adaylar T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden YGS sonuçlarını öğrenecebilecekler

  Ali Demir: YGS sonuçları açıklandı - izle

  SORULARI NEDEN Mİ YAYINLAMIYORUZ

  Ali Demir özetle şunları söyledi;

  "Şeffaf bir kurum olacağız. Şeffaflığın zirvesinde olduğumuzu söyleyebilirim. Her aday kendi cevap kağıdını görebiliyor. Tüm hesaplama süreçlerimiz şeffaf bir şekilde yayınlanmış durumda. Soruların yayınlanmaması şeffaflığa aykırı değil. Bizim ölçümüzdeki bütün kurumlar, sadece sınav öncesi örnek sorular yayınlar. Sınav sonrası ise belli başlı soruları yayınlar. Biz de parlamentonun geçirdiği kanun doğrultusunda sorularımızın yüzde 20'sini yayınlayacağız dedik ve yayınladık. Bu adayların kendilerini kontrol etmeleri için yeterli bir sayıdır. 

  Neden açıklamıyoruz? Bir kere ÖSYM tarihinde soru nitelikleri, tamamen soru yazılarının, denetleycilerin kararlarıyla oluyor. Bir soru zor mudur, kolay mıdır, bunlar tamamen adayların verdikleri cevaplarla belirlenebiliyor. Bizim de yapmak istediğimiz budur. Sürekli eleştiri alıyoruz, sınav kolay veya zor diye. Soruların tamamını yayınlamamızın nedeni sınavları eşdeğer hale getirebilmektir. Şimdiye kadar bu denemeleri yapabilseydik, biz sınavları birbirine daha eş değer yapabilirdik."

  ÖSYM Başkanı: Soruların tamamını yayınlamıyoruz çünkü

  SORULARI  KAR AMAÇLI YAYINLAMAK SUÇTUR

  Soruların bazı özel kurumlarca sadece kar amaçlı olarak yayınlanması kanunlarımıza göre suçtur. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir