Telafi eğitimi zorunlu mu, hangi sınıfları kapsayacak? Telafi eğitimi 2021

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi sosyal medya hesabı üzerinden telafi uygulamasına hazır olduklarını belirten bir açıklama yapmıştı.

Bu açıklamanın ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığından gelecek açıklamalara çevrilmişti. Milyonlarca öğrenci ve veli, telafi eğitimlerinin detaylarını merak ederken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Bunun üzerine öğretmen ve öğrenciler, arama motorları üzerinden Telafi eğitimi zorunlu mu, hangi sınıfları kapsayacak? sorusuna yanıt aramaya başladı.

Peki telafi eğitimi ne zaman başlayacak, zorunlu mu olacak? Telafi eğitimi hangi sınıfları kapsayacak? İşte detaylar...

TELAFİ EĞİTİMİ ZORUNLU MU?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Temmuz ayında başlayacak olan telafi eğitimlerinin isteğe bağlı olacağını belirtmişti.

Bakan Selçuk'un konuyla ilgili tam açıklaması şöyle:

"Canım çocuklarım; Eğitimde telafi programımız; ekrandan uzaklaşacağımız, sosyal duygusal alanda iyileşeceğimiz ve fiziksel olarak aktif olacağımız, katılımınızın ihtiyacınıza ve isteğinize bağlı olacağı ve eğlenerek öğreneceğiniz bir program. Sevgiyle...''

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürü Ömer İnan da dün akşam sosyal medya hesabı üzerinden Temmuz ayında başlayacak olan telafi eğitimleriyle ilgili açıklamada bulundu.

İnan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Telafi programımızın 'yaz dönemi' kapsamında, isteyen öğretmen ve öğrencilerimize, ikamet veya tatil adreslerinde; sanatsal, sportif ve kültürel etkinlikler için imkanlar oluşturuyoruz. Öğretmenlerimiz, bu programlarda öngörülen ders saati üzerinden görev alabileceklerdir." ifadelerini kullandı.

Telafi eğitimi zorunlu mu, hangi sınıfları kapsayacak? Telafi eğitimi 2021

TELAFİ EĞİTİMİ HANGİ SINIFLARI KAPSAYACAK?

Türkiye, 1 Haziran itibarıyla kademeli normalleşme sürecine girdi.

Buna bağlı olarak eğitim ve öğretimde de yeni bir aşamaya geçildi. İlkokul ve ana sınıflarında yüz yüze eğitime geçilirken, diğer sınıflar için telafi eğitimleri başlayacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,"Telafide Ben de Varım" etiketiyle telafi eğitimlerinin detaylarını paylaştı.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Bildiğiniz gibi 2020-2021 eğitim öğretim yılını 2 Temmuz Cuma günü sonlandırıyoruz. Biz, öğrencilerimiz iyi mi, evde kalmaktan yorulmuşlar mı, bir sıkıntıları var mı, bunları görüp tespit etmek ve onlara iyi gelmek için okullarımızı açık tutacağız. Bu arada 21 Haziran'da yoğun olarak başlayacağımız sosyal, duygusal, kültürel, fiziksel faaliyetler öncesinde sistem altyapımızda yoğunluğa neden olmamak ve öğrencilerimizin erişimini kolaylaştırmak için de karneleri 18 Haziran'dan itibaren öğrencilerimize açıyoruz. Dileyen karnesine 18 Haziran Cuma gününden itibaren ulaşabilecek."

2 Temmuz'un ardından öğrencileri güzel bir yazın beklediğinin altını çizen Bakan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

"Her okulumuz Talim Terbiye Kurulunca hazırlanan öncelikli ve kritik kazanımları dikkate alarak zümreler marifetiyle hazırlanan çerçeve dâhilinde kendi okullarındaki öğrenci gruplarının ihtiyaçlarını belirleyecek. Okullar kendisine 1,5 yıl sürecek UDEP kapsamında böylece bir telafi planı da oluşturmuş olacak. 18 Haziran- 2 Temmuz aralığında okullarımız çalışmalarını bu planlar doğrultusunda uygulamaya başlayacaklar. Okullarımız 2 Temmuz'dan, yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar okulların fiziksel imkânlarından faydalanmak isteyen öğrencilerimiz için de açık tutulacak. Yaz boyu okullarımızda çocuklarımızı ağırlayacağız, isteyen öğrencilerimize fiziksel etkinlikler, isteyen öğrencilerimize akademik programlar sunabileceğiz. Öğretmenlerimiz de bu programlarda öngörülen ders saati üzerinden görev alabilecekler, tabii isterlerse."

Telafi eğitimi zorunlu mu, hangi sınıfları kapsayacak? Telafi eğitimi 2021