Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
320.982
-0.70%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  ABD'de dünyanın en büyük 4. petrol sahası keşfedildi

  ABD'de dünyanın en büyük 4. petrol sahası keşfedildi

  Teksas eyaletinin batısındaki Wolfcamp adlı sahada 1 trilyon dolar değerinde yaklaşık 20 milyar varil ham petrol bulundu.
  • AA
  • 17.11.2016 - 00:15

  ABD İçişleri Bakanlığına bağlı Jeolojik Araştırma (U.S. Geological Survey) biriminden yapılan açıklamada, ülkenin Teksas eyaletinin batısındaki Permian Havzası'nda bulunan Wolfcamp adlı sahada yaklaşık 20 milyar varil ham petrol olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

  ABD de dünyanın en büyük 4. petrol sahası keşfedildi #1

  DÜNYANIN 4. BÜYÜK PETROL SAHASI

  Böylece, Suudi Arabistan'da 75 milyar varil rezervi kalan Ghawar sahası, Kuveyt'te 65-70 milyar varil rezervi bulunan Burgan sahası ve yine Suudi Arabistan'da 50 milyar varil rezervi olan Safaniya sahasının ardından, Wolfcamp sahasındaki keşif dünyanın en büyük 4'üncü rezervine sahip petrol sahası oldu.

  ABD de dünyanın en büyük 4. petrol sahası keşfedildi #2

  DOĞALGAZ KAYNAĞI DA VAR

  Açıklamada ayrıca, Wolfgang sahasının ABD'nin en büyük ham petrol sahası olduğuna dikkat çekilirken, Wolfgang sahasında yaklaşık 450 milyar metreküp doğalgaz olduğunun tahmin edildiği bildirildi. 

  Wolfgang sahasında 1980'lerden beri konvansiyonel arama ve çıkarma yöntemleriyle petrol üretildiği vurgulanan açıklamada, söz konusu sahada bulunan petrolünün "yatay delme" ve "hidrolik çatlatma" yöntemleri ile çıkartılabileceği bilgisine yer verildi.

  ABD de dünyanın en büyük 4. petrol sahası keşfedildi #3

  "HALA PETROL BULMA OLASILIĞI VAR"

  Jeolojik Araştırma Enerji Kaynakları Programı Koordinatörü Walter Guidroz'un keşif hakkındaki yorumlarına da yer verilen açıklamada, "Daha önce milyarlarca varil üretilen bölgelerde hala petrol bulma olasılığı var. Teknoloji ve endüstrideki gelişmeler teknik olarak üretilebilir (petrol) kaynaklara önemli etki edebilir. Bu nedenle ABD genelindeki kaynakları yeniden değerlendiriyoruz." ifadesi kullanıldı.

  ABD de dünyanın en büyük 4. petrol sahası keşfedildi #4

  1 TRİLYON DOLAR DEĞERİNDE

  Uzmanlar, Wolfcamp sahasındaki petrolün değerinin bugünkü fiyatlarla yaklaşık 1 trilyon dolara yakın olduğunu belirtiyor.

  Enerji devi British Petroleum'un (BP) haziranda yayınlanan Dünya Enerji İstatistik Görünümü adlı raporuna göre, 2015 sonu itibariyle, ABD, toplam 55 milyar varille dünyanın en çok ham petrol rezervine sahip olan 9'uncu ülkesi konumunda bulunuyor.

  Rapora göre, 301 milyar varillik rezervle Venezuela birinci, 267 milyar varillik rezervle Suudi Arabistan ikinci, 172 milyar varillik rezervle Kanada da üçüncü sırada geliyor. Bu ülkeleri, sırasıyla, İran, Irak, Rusya, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir