Petrol
94.83
1.56%
Euro
18.1928
-0.93%
Dolar
18.5747
-0.28%
Altın
1.023
-0.18%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.605
-0.34%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  ABD ekonomisinden büyüme hamlesi

  İstikrarlı büyüme rakamları ABD'deki ekonomik genişlemeyle insanları etkilerken, Avrupa ve Asya'da yaşanan yavaşlamalardan da korudu.
  • 28.10.2014 - 05:26
  ABD ekonomisinden büyüme hamlesi

  ABD ekonomisinden büyüme hamlesi #1

  Küresel ekonomik büyüme yeniden duraksama sinyalleri veriyor. Büyük Resesyon’un üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından ABD’lilerin çoğu hala kötümser kalmaya devam ediyor. Üstelik ölümcül virüs Ebola da bu bilinmezliğe yenilerini ekliyor.

  ABD SON 9 YILIN EN GÜÇLÜ BÜYÜME DÖNEMİNDE

  Fakat ABD ekonomisi yine moralli kalmaya devam ediyor ve yakın son 9 yılın en uzun ve en güçlü büyüme dönemini gerçekleştirebilir.

  Jeffry Bartash'ın The Wall Street Journal Türkiye 'de yayımlanan haberi, küresel ekonomiyi yakından ilgilendiren ABD ekonomisindeki olası gelişmelere odaklanıyor.

  Hükümet tarafından Perşembe günü açıklanacak rakamlarda yüzde 3’lük bir büyüme duyurulacağı tahmin ediliyor. MarketWatch tarafından görüşleri alınan ekonomistler ABD ekonomisinin 2014 yılının son 3 aylık periyodunda da yüzde 3 büyüyeceğini tahmin ediyorlar.

  ABD, AVRUPA VE ASYA'DAN ETKİLENMEDİ,

  İstikrarlı büyüme rakamları, ABD’deki ekonomik genişlemeyle insanları etkilerken, Avrupa ve Asya’da yaşanan yavaşlamalardan da korudu.

  PNC Financial Services kıdemli ekonomisti Gus Faucher, “Ekonomik temeller şu an daha güçlüler. Hükümet harcamalarındaki kesintiden artık eskisi kadar yavaşlama yaşamıyoruz. Şirket bilançoları da oldukça iyi. Hanehalkının borçları azaldı. Ekonomi de aylık 200,000 kişilik istihdam yaratıyor” dedi.

  Bunun bir sonucu olarak Federal Reserve tarafından bu hafta gerçekleştirilecek toplantıda uzun süredir devam eden ekonomik programı ülkenin ekonomik büyüme stratejisi çerçevesinde yeniden gözden geçirmeleri bekleniyor.

  "AMERİKALILAR DAHA FAZLA HARCAMA YAPMALI" VURGUSU

  Fakat firmalar yatırımlarını artırmadıkça ve ABD’liler daha fazla harcama yapmadıkça ABD ekonomisinin köşeyi tam olarak dönemeyeceği de vurgulananlar arasında. Bu hafta açıklanacak olan ekonomik veriler şirketlerin nasıl bir tutum içerisinde olduğu ve tüketicilerin kendilerine ne kadar güvendikleri konusunda bir fikir sağlayacak.

  ABD’li yöneticiler ise büyük ihtimalle bugünlerde çift görüyorlar. Yerel bazda bakıldığında satışlar yükseliyor, firmalar daha çok işçi alımı yapıyor ve yeni işe girenler de para harcamaya başlıyor. Fakat Avrupa’nın resesyonun eşiğine gelmesinin ardından Çin ve Japonya’da da ekonomilerin yavaşlaması sonucu ABD ihracatları bir darbe daha yiyebilir.

  Özellikle volatilite gösteren havayolu ve otomobil sektörleri çıkarıldığında şirketlerin Eylül ayında harcama ve yatırımları artırdığı tahmin ediliyor. Ekonomistler ulaşım hariç dayanıklı tüketim malları siparişlerinin geçtiğimiz ay yaklaşık yüzde 1 artmış olabileceğini tahmin ediyor.

  FİRMA YATIRIMLARI ÖNEMLİ

  Firma yatırımları ABD ekonomisini ayakta tutan 3 ana faktörden bir tanesi. Her ne kadar ekonomik toparlanma süresince yumuşaklık göstermiş olsa da son dönemlerde daha fazla hayat sinyali veriyor. Yatırımcılar küresel ekonomide yaşanan son yavaşlamaların ABD firmalarının planlarında bir değişikliğe neden olup olmadığını görmek istiyorlar.

  ABD ekonomisini ayakta tutan bir başka büyük faktör tüketici harcamaları ise 2009 yılının ortasında çıkılan resesyondan bu yana inişli çıkışlı bir performans sergiledi. ABD’liler borçlarını ödeyebilmek için bir süre çalışmalarına rağmen gelirlerdeki zayıf artış daha fazla harcama yapabilmelerinin önünde engel oluşturdu.

  Tüketici harcamalarının Eylül ayında hızlı bir artış göstermesi beklenmiyor fakat tamamen kötü bir haber değil bu. Hane halkı akaryakıt ve diğer enerji ürünlerine düşüşte olan fiyatlardan dolayı daha az para harcadılar.

  İŞSİZLİK ORANI DÜŞECEK, GELİRLER ARTACAK

  Ekonomistlerin çoğunluğu istihdamda bu yıl yaşanan hızlı artış ve gittikçe düşen işsizlik oranının önümüzdeki yıl gelirlerde bir artış yaratacağını tahmin ediyorlar. Düşünülene göre şirketler daha yetenekli işçi alımı yapabilmek ve bu tür işçileri cezbedebilmek için daha fazla para harcamak zorunda kalacaklar.

  Fakat herkes bununla aynı görüşte değil. Pew tarafından yapılan yeni bir ankete göre ABD’lilerin yalnızca yüzde 27’si ekonominin önümüzdeki sene daha iyi bir performans göstereceğine inanıyor. Katılımcıların yaklaşık üçte biri ekonominin “kötü” bir performans gösterdiğini düşünüyor.

  Sterne Agee baş ekonomisti Lindsey Piegza ABD ekonomisinin hızla ilerleyeceğine kuşkulu bakanlar arasında. Piegza düşük konut satışlarının ABD’lilerin hala bazılarının inandığı kadar finansal olarak iyi durumda olmadığına dair kanıt olarak gösteriyor.

  Piegza, “Hikaye değişmedi: borç ve düşük birikimdeki tüketiciler gelirlerinde büyük bir artış olmadan büyük alımlar yapmakta zorlanıyor” dedi.


  Görüş Bildir