ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Türkiye'yi ziyaret edecek
AA

Hazine Bakanlığı, Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson'ın hafta içinde Umman, BAE ve Türkiye'ye ziyarette bulunacağını bildirdi.

Ankara ve İstanbul'da toplantı gerçekleştirecek

Hazine Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Nelson'ın, 29 Ocak'ta başlayacak haftada önce Umman'ın başkenti Muskat'ta, ardından BAE'de başkent Abu Dabi ile Dubai'de ve Türkiye'de Ankara ve İstanbul'da "yaptırımlar ve ihracat kontrolleriyle ilgili" görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi.

Ziyaretler Rusya'nın uluslararası yaptırımlardan ve ihracat kontrollerinden kaçınma girişimleri ile ilgili

Açıklamada,

Her bir durakta Hazine Bakanlığının, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü acımasız savaş nedeniyle uygulanan uluslararası yaptırımlardan ve ihracat kontrollerinden kaçınma girişimlerini bastırma çabalarını, İran'ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetini, ekonomik büyümeyi baltalayan yasa dışı finans risklerini ve yabancı yatırımı

tartışacağı ifade edildi.

Yasa dışı finansmanla mücadelede işbirliği

Müsteşar Nelson'ın Umman'da "terörün finansmanı da dahil olmak üzere yasa dışı finansmanla mücadelede işbirliğini görüşmek üzere" muadilleriyle bir araya geleceği belirtildi.

İş dünyası ve finans kurumlarıyla a temas kuracak

Nelson'ın, G7 piyasalarına erişimini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağını iletmek için hükümet muadillerinin yanı sıra iş dünyası ve finans kurumlarıyla bir araya geleceği kaydedildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)