ABD'de S&P 500 ve Nasdaq endeksleri rekor kırdı
AA

ABD'de makroekonomik veriler ve Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağında yer alırken pay piyasalarında, işlem gününün kapanışında pozitif bir seyir izlendi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,25 artarak 5.487,03 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,02 artışla 17.860,43 puana tırmandı. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri kapanışta rekor tazeledi.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,15 yükselişle 38.834,86 puana çıktı.

Perakende satışlar arttı

Ülkede bugün açıklanan verilere göre, perakende satışlar, mayısta aylık bazda yüzde 0,1 artarak piyasa beklentilerinin altında yükseliş kaydetti.

Analistler, perakende satış verilerinin tüketici harcamalarındaki yavaşlamaya işaret ettiğini, enflasyon baskılarının hafiflediği ve işsizliğin arttığı bir ortamda Fed'in faiz indirimini gündemine alabileceğini belirtti.

Sanayi üretimi yükseldi

ABD'de sanayi üretimi ise mayısta aylık bazda yüzde 0,9 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Nvidia, dünyanın en değerli şirketi

Kurumsal tarafta ise California merkezli çip üreticisi Nvidia, 3,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Microsoft'u geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu. Nvidia'nın hisseleri bugün yüzde 3'ün üzerinde değer kazandı.

Diğer çip üreticilerinin hisselerinde de yükseliş görülürken, Qualcomm'un hisseleri yüzde 2,2, TSMC'nin hisseleri yüzde 1,4 ve Micron Technology'nin hisseleri yüzde 3,8 arttı.

ABD'de piyasalar bugün kapalı

ABD'de piyasalar, 1865'te köleliğin son verildiği güne atfen federal tatil ilan edilen Juneteenth (19 Haziran) nedeniyle kapalı olacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)