Abdulkadir Uraloğlu: 21 yılda ulaşım ve iletişim altyapı projelerine 194 milyar dolar yatırım
AA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, son Başbakan ve eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Binali Yıldırım’ın memleketi Erzincan’da Refahiye-Kuruçay-İliç Devlet Yolu üzerinde çalışmaları devam eden Sünebeli Tüneli’nde "Işık Görme" törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Uraloğlu, Sünebeli Tüneli’nin önemine ve bölgeye yapacağı katkıya dikkati çekerek şu bilgileri aktardı:

Ülkemizin kuzeyi ile güneyi arasındaki karayolu ulaşım standardı artırılırken, limanlardan iç kesimlere, önemli sanayi merkezlerinden yaşam alanlarına gerçekleştirilen ürün ve yük transferinin daha kısa sürede yapılması sağlanacak, bölgenin ticaret hacmi artırılacaktır. Ayrıca; dağ sporları, su sporları ve geleneksel mimarisiyle öne çıkan bölgenin turizmine de önemli katkı sağlanacaktır. Heyelana ve trafik kazalarına karşı can ve mal kaybının önüne geçilecektir.

"21 yılda ulaşım ve iletişim altyapı projelerine 194 milyar dolar yatırım"

Türkiye’de son 21 yılda ulaşım ve iletişim altyapı projelerine 194 milyar dolar yatırım yapıldığını da hatırlatan Bakan Uraloğlu, Erzincan’a şu ana kadar 30 milyar 200 milyon yatırım yapıldığı söyledi.

Erzincan’ın ulaşım ve iletişim yatırımları

Uraloğlu, Erzincan’a yapılan yatırımlara ilişkin şunları kaydetti:

Erzincan’ın ulaşım ve iletişim yatırımları için yaklaşık 30 milyar 200 milyon Lira yatırım gerçekleştirdik. Bölünmüş yol uzunluğunu 14 kilometreden 355 kilometreye, bitümlü sıcak kaplama yol uzunluğunu 8 kilometreden 275 kilometreye çıkardık. Erzincan’ı; Erzurum, Gümüşhane ve Sivas’a bölünmüş yollarla bağladık. Türkiye’yi doğudan batıya bağlayan Kuzey TETEK yolunun merkezini Erzincan yaptık. Ölüm yolu denilen geçilmez SANSA’yı viyadüklerle aştık. Işık görme törenini gerçekleştireceğimiz Sünebeli Tüneli'ne de içeren Refahiye-Kuruçay-İliç Yolu gibi 6 ayrı karayolu projemiz de devam ediyor.

"Sünebeli Tüneliyle ulaşım kalitesi yükseldi"

Bakan Uraloğlu, konuşmasında, Sünebeli Tüneliyle ulaşım kalitesinin yükseltilmesi, can ve mal emniyetinin artırılmasının yanı sıra Sünebeli Tüneli’nin bölge ve ülke açısından da önemine değinerek şöyle dedi:

Sünebeli Tüneli’nin inşa edildiği Refahiye-İliç Devlet Yolu; Karadeniz sahil kesiminden başlayıp, Erzincan üzerinden Güneydoğu’ya ve Doğu Akdeniz’e erişim sağlayan kuzey-güney aksında önemli bir geçiş noktasını oluşturuyor.

"Seyahat süresi 35 dakikadan 15 dakikaya indi"

Bakan Uraloğlu, ayrıca Gümüşakar-Kuruçay kesiminde gerçekleştirilen çalışmalarla mevcut yolun 3 kilometre kısalarak seyahat süresinin 35 dakikadan 15 dakikaya indirildiğini belirtti.

Sünebeli Geçidi’nde güzergâh aşağıya çekildi

5 bin 220 metre uzunluğundaki Sünebeli Geçidi’nde 1.800 metre rakıma ulaşan güzergâh, yaklaşık 200-400 metre aşağıya çekilerek, özellikle kış aylarında mevcut güzergahta yaşanan sorunlar ortadan kaldırılıyor. 26 kilometrelik yol sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıkarak, daha konforlu, güvenli ve ekonomik bir ulaşım imkânına kavuşuyor.

"Yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanıldı"

Sünebeli Tüneli projesinin yapım, tasarım ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanılıyor, Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa ediliyor.

Erzincan Organize Sanayi Bölgesi yeni demiryolu bağlantısı

Erzincan’ın tüm demiryolu altyapısını yenilediklerini belirten Bakan Uraloğlu, Organize Sanayi Bölgesi yeni demiryolu bağlantısını da inşa ettiklerini hatırlattı.

Sivas-Erzincan hızlı demiryolu çalışmaları sürüyor

"Cumhuriyetimizin 100. yılında, Yüzyılının üzerinde yükseleceği büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz." diyen Bakan Uraloğlu, Sivas-Erzincan Hızlı Demiryolu yapım çalışmalarının devam ettiğini şu sözlerle anlattı:

242 kilometre uzunluğunda saatte 200 kilometre hıza uygun, elektrikli, sinyalli ve çift hatlı hızlı demiryolu projesinin yapımını 2 etap halinde sürdürüyoruz. İlk etap olan 50 kilometre uzunluğundaki Sivas-Zara arası altyapı çalışmalarında yüzde 44 fiziki ilerleme sağladık, 192 kilometre uzunluğundaki Zara-İmranlı-Kemah-Erzincan kısmının ise proje çalışmalarını tamamladık. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz ulaşım ve iletişim projelerinin, ülkemizi uluslararası alanda daha rekabetçi kıldığını görmek, geleceğe dair umutlarımızı güçlendiriyor.

"Dağları tünellere aşarak, bütün engelleri aşa aşa bu günlere geldi"

da memleketi Erzincan’da Sünebeli Tüneli Işık Görüntü töreninde yaptığı konuşmada, sona yaklaşıldığını belirterek şu bilgileri aktardı:

Ne canlar yandığını herkes bilir. Acılar son bulsun diye bizlere sürekli sürekli taleplerini ilettiniz. İktidarımız döneminde yapılan işleri anlatmaya kalksak gün yetmez. Bu yol, sadece Erzincan’ı Refahiye ve Eğin'e birleştirmiyor. Bu yolun asıl görevi Karadeniz’i Güneydoğuya Orta Doğu'ya bağlayan kuzey-güney akslardan bir tanesi. İbn-i Haldun diyor ki: ‘Coğrafya kaderdir.” Evet kaderimizi dağlara bakarak, vadilere bakarak, suyun başında çaresizce dövünerek değil, dağları tünellere aşarak, bütün engelleri aşa aşa bu günlere geldik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde durmadan hizmet etmeye devam edeceğiz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)