Euro
10.0697
0.01%
Dolar
8.4689
0.16%
Altın
497.71
0.1%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
335.740
-1.02%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Afyonkarahisar'ın Sultandağı kirazı üreticisini sevindirdi

  Afyonkarahisar'ın Sultandağı kirazı, kalitesi açısından iç piyasada ve yurt dışında çok ünlü. Bu yıl verimi de artınca Sultandağı kiraz üreticisinin yüzü gülüyor.
  • AA
  • 13.07.2021 - 12:30
  • Güncelleme : 13.07.2021 - 12:40
  Afyonkarahisar'ın Sultandağı kirazı üreticisini sevindirdi

  Kalitesi ve tadıyla adından söz ettiren Sultandağı kirazı, dünyanın birçok noktasına gönderiliyor.

  NAPOLYON KİRAZI 10-17 LİRADAN ALICI BULUYOR

  Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde yetiştirilen ve "Türk kirazı" olarak da bilinen Napolyon cinsi kirazın kilogramı, tarlada 10 ile 17 liradan alıcı buluyor.

  KİRAZ ÜRETİMİ 41 BİN DEKARDA YAPILIYOR

  Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, kent genelinde toplam 41 bin dekarda kiraz üretiminin olduğunu söyledi.

  "SON GELEN YAĞIŞLAR KİRAZDA ÇATLAMAYA NEDEN OLDU"

  Bu yıl son dönemde gelen yağışların kirazda çatlamalara neden olduğunu, bunun da verim kaybına yol açtığını ifade eden Acar, "Buna rağmen il genelinde fiyatlar iyi. Şu anda çiftçiler hasada başladı. İl genelinde geçen yıllarda ortalama 40 bin ton civarında üretimimiz vardı. Bu yıl üretimin 35 bin tonlara düşmesini bekliyoruz. Sultandağı'nda ise geçen yıl rekolte 25 bin ton civarındaydı, bu yıl 30 bin ton olmasını bekliyoruz. Yani Sultandağı'nda kiraz, rekoltesiyle de fiyatıyla da üreticisinin yüzünü güldürdü." dedi.

  Afyonkarahisar ın Sultandağı kirazı üreticisini sevindirdi #1

  "35 BİN TON KİRAZIN 25 BİNİ İHRAÇ EDİLİYOR"

  Acar, Ziraat 900 çeşitlerinde hasadın devam ettiğini belirterek, "Yakında rejine çeşitleri, yani ihracata yönelik olan çeşitlerin hasadına başlanacak. Afyonkarahisar kiraz üretimi yönünden Türkiye'nin önemli illeri arasında. Bu konuda oldukça iddialıyız. Özellikle ihracatlık kiraz açısından çok iyiyiz. Üretimi yapılan 35 bin tonluk kirazın yaklaşık 25 bini ihraç ediliyor. Geriye kalanı da iç piyasada ve sanayide kullanılıyor." diye konuştu.

  "TÜRKİYE'NİN EN KALİTELİ KİRAZINI ÜRETTİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ"

  Geçen yıl çiftçilerin kirazdan istediği kazancı sağlayamadığını vurgulayan Acar, "Bu yıl fiyatlar iyi. Üretici elde ettiği gelirle geçen yılın kaybını kapatır diye bekliyoruz. Afyonkarahisar olarak kirazımıza güveniyoruz. Türkiye'nin en kaliteli kirazını ürettiğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle ürettiğimiz kirazın 3'te 2'sini ihraç ediyoruz." ifadelerini kullandı.

  Afyonkarahisar ın Sultandağı kirazı üreticisini sevindirdi #2

  "KİRAZ TARLADA 10-17 LİRADAN SATILIYOR"

  Sultandağı'nda kiraz üreticiliği yapan Sevgi Şafak da Napolyon kirazının tarlada 10 ile 17 liradan satıldığını dile getirdi.

  Verim düşük olsa da fiyatlardan memnun olduklarını belirten Şafak, "Bu yıl sorun sadece kirazlarda yağmur çatlağı olması. Kirazın kalitesi çok güzel. Fiyatlardan da memnunuz." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir