Petrol
99.44
-0.58%
Euro
17.5849
0.21%
Dolar
17.213
-0.01%
Altın
963.78
0.11%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
351.533
3.04%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Ağrı'da buzla kaplı Murat Nehri'nde balıkçılık mesaisi

  Ağrı'da yazın hayvancılık yapan Orhan Artış, kışın da üzeri buz tutan Murat Nehri'nde balık avlayarak ve satarak geçimini sağlayan balıkçılardan.
  • DHA
  • 19.01.2021 - 10:09
  • Güncelleme : 19.01.2021 - 11:50
  Ağrı'da buzla kaplı Murat Nehri'nde balıkçılık mesaisi

  Bazı coğrafyalarda iklim koşulları hayatı daha da zorlaştırırken, bölgede yaşayan insanlar kazanç sağlayabilmek için bu şartları zorlayarak çalışmaya devam ediyor.

  EKMEKLERİNİ BUZ TUTAN MURAT NEHRİ'NDEN ÇIKARTIYORLAR

  Ağrı'da geçimlerini balıkçılıktan sağlayanlar, dondurucu soğukta büyük bölümü buzla kaplanan Murat Nehri'nde açtıkları delikten ağ atarak balık avlıyor.

  Kış mevsiminde, dondurucu soğukta büyük bölümü buz tutan Murat Nehri'nde geçimlerini balıkçılık yaparak sağlayanlar, zorlu mücadeleyle balık avlıyor. İlk olarak nehrin buz tutan yüzeyinde kürek ve taşlarla delik açan balıkçılar giydikleri su geçirmez tulumlarını giyiyor. Açtıkları delikten serpme ağ atarak, balık yakalıyor.

  Ağrı da buzla kaplı Murat Nehri nde balıkçılık mesaisi #1

  KIŞIN GEÇİM KAYNAKLARI BALIK

  Batmış köyü mevkisinde avladıkları balıkları çuvallara doldurup kent merkezi ya da yol kenarlarında sattıklarını belirten balıkçılardan Orhan Artış, "Balıkçılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Hava sıcaklığının sıfırın altında 16 dereceye kadar düşmesine rağmen gelip, balık avlamaya çalışıyoruz. Yazın hayvancılık veya tarım, kışın da balık tutarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Havalar oldukça soğuk. Murat Nehri'nde bin bir zahmetle yakaladığımız balıkları satarak geçiniyoruz.

  Ağrı da buzla kaplı Murat Nehri nde balıkçılık mesaisi #2

  BALIKLAR SUDAN ÇIKAR ÇIKMAZ DONUYOR

  Hava o kadar soğuk oluyor ki balıkları sudan çıkarıp buzun üzerine bıraktığımız anda balıklar bile donuyor." diye konuştu.

  Ağrı da buzla kaplı Murat Nehri nde balıkçılık mesaisi #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir