Akkuyu Nükleer Güç Santrali, iş fırsatları sağlıyor
İHA

Mersin’deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali, inşaattan elektrik elektronik ve makine sanayine kadar çok sayıda sektöre iş imkanı sunuyor.

Dünyada salgın sonrası ekonomik toparlanmada nükleer enerji projelerinin rolü tartışılırken, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Türkiye ekonomisine sağladığı katkı ile bu konuda önemli bir örnek oluşturuyor.

13 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANIYOR

Projede, yaklaşık 13 bin kişi çalışıyor. Ülkenin en büyük istihdam merkezlerinden birine dönüşen proje, sağladığı iş fırsatları ile Türk şirketlerinin de gözdesi olmuş durumda.

Akkuyu santrali iş fırsatları sunuyor

PROJENİN YÜZDE 40'I YERLİ İMKANLARLA KARŞILANIYOR

20 milyar dolarlık iş hacmiyle ülkeye tek kalemde yapılan en büyük yatırım projesi olan Akkuyu’da mal ve hizmet tedarikinin en az yüzde 40’ının yerli imkanlardan karşılanması öngörülüyor. Projede yer alan Türk firmaları ise kazandıkları birikim ile uluslararası nükleer tedarik zincirlerinde yer almayı hedefliyor.

“TEDARİKÇİ LİSTESİNDE 400'DEN FAZLA TÜRK FİRMASI VAR”

Akkuyu’nun tedarikçi listesinde ise şu anda 400'den fazla Türk firması bulunuyor.

O firmalardan biri de Haziran 2019’dan bu yana Akkuyu NGS Projesi’nde çalışan bir şirketin yönetim kurulu başkanı Rafet Revan, proje kapsamında şu anda 80 kişiyi istihdam ettiklerini belirterek, işin kapsamına göre zaman zaman bu sayının 300’e kadar çıkabildiğini vurguladı.

Akkuyu santrali iş fırsatları sunuyor

"MERSİN VE TÜRKİYE KAZANIYOR"

Haziran 2019’dan bu yana Akkuyu NGS Projesi’nde çalıştıklarını kaydeden Revan, “Koronavirüs pandemisi nedeniyle dünyada ve Türkiye’de iş hacmi daralırken bu projede iş yapmak çok kıymetli oldu. Proje ile yaşanan ekonomik ve sosyal hareketlilik sadece bize değil, projede yer alan tüm Türk firmalarına ve bölge halkına can suyu olmuş durumda. El birliği ile ülke ekonomisine katma değer sağlıyoruz. Sadece Mersin değil, tüm Türkiye kazanıyor. Bu ülkenin geleceğine imza atacak bir projede olmak da bize büyük bir onur veriyor.” dedi.

Akkuyu santrali iş fırsatları sunuyor

ELBİRLİĞİ İLE ÇALIŞILIYOR

Stratejik önem taşıyan Akkuyu NGS Projesi’nde, pandemi kurallarına titizlikle uyulduğunun altını çizen Revan’a göre; bu süreç boyunca sahada inşaat ve endüstriyel üretim çalışmalarının durdurulmamasının ana sebebi; şantiyede görev alan herkesin sorumluluk sahibi olması, tüm önlem ve tedbirlere uyum sağlaması.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)