Petrol
99.83
-0.18%
Euro
17.5665
0.11%
Dolar
17.219
0.02%
Altın
961.75
-0.10%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
353.766
2.38%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Bakan Albayrak: Kalıcı bir hikaye yazacağız

  TCMB'nin Katar ile 15 milyar dolarlık swap anlaşmasının ardından bir değerlendirme yapan Bakan Albayrak, yerel paralarla swap noktasında çok daha etkin bir süreç yürütüleceğini dile getirdi.
  • AA
  • 20.05.2020 - 15:14
  Bakan Albayrak: Kalıcı bir hikaye yazacağız

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan, swap anlaşması sonrası ilk açıklama geldi.

  Merkez Bankası'nın Katar ile 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkan swap anlaşmasının önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Albayrak, "Yeni dönemde Türkiye olarak ticaret hacmi ve yerel paralarla swap noktasında çok daha etkin yürüteceğimiz bir süreç olacak." dedi.

  "Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın sağladığı desteklerle koronavirüs sonrasında en iyi durumda giren ülkelerden biri olacağız." diyen Albayrak, verilen destek tutarını da açıkladı.

  252 MİLYARDAN FAZLA DESTEK SAĞLANDI

  Albayrak, "Verilen destek tutarı bugün itibarıyla 252 milyar lirayı aştı. Ötelenen kredileri, faiz ödemelerini de eklersek 350 milyar lirayı geçiyor. Özellikle 2020'nin ikinci yarısı, inşallah her alanda önemli kazanımlar elde edeceğimiz bir ikinci yarı olacak." ifadelerini kullandı.

  Bakan Albayrak: Kalıcı bir hikaye yazacağız #1

  "KALICI BİR HİKAYE YAZACAĞIZ"

  Etkin şekilde üretmenin gündemde olacağı bir döneme girildiğine işaret eden Bakan Albayrak, "Tarihi fırsatlara şahit olduğumuz, her alanda daha etkin şekilde üretmenin gündemde olacağı bir döneme giriyoruz. Üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir döneme gireceğiz. Stratejik ve üretim imkanı bulunmayan ürünler hariç, ithalat kolay olmayacak. Birileri bir dönem ülkemizi ithalat cenneti yapmaya çalıştı." diye konuştu.

  "SANAYİCİLER DAHA DA DESTEKLENECEK"

  Sanayicilerin daha da destekleneceğini belirten Albayrak, "Yerli üretimi ve yerli üretimin dünyayla rekabetini tüm politikalarımızda daha da önceleyeceğiz. Yerlileştirmede sanayicimizi daha da destekleyeceğiz. Uzun vadeli, TL'ye dayalı, düşük maliyetli finansman programlarını etkinleştireceğiz." şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir