Dolar
6.8151
0.0088%
Euro
7.4234
-0.0874%
Altın
1729.75
-0.2842%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
378.74
-0.3743%
Bitcoin
60166.5
-4.4633%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C
  Ali Babacan: Piyasaya güven geldi

  Ali Babacan: Piyasaya güven geldi

  24 TV'de seçimlerin ekonomiye etkisi hakkında konuşan Ali Babacan, piyasanın iktidarın güçleneceğini şimdiden gördüğünü söyledi.
  • AA
  • 18.05.2015 - 15:13

  Ali Babacan: Piyasaya güven geldi

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, muhalefet partilerinin popülizm derdinde olduğunu belirterek, "Siz bir yandan derseniz ki 'asgari ücreti şu kadar artıracağım, emekliye şu kadar zam vereceğim.' Ondan sonra para yok. Ne yaparsınız, para basarsınız. Para bastığınız zaman da enflasyon olur" dedi.

  Babacan, 24 TV'de katıldığı programda gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

  "SON DERECE HAREKETLİ BİR DÖNEM"

  Dünyadaki gelişmelerin yanı sıra seçim sürecinin ekonomiye etkisine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Babacan, dünya ekonomisinde son derece hareketli bir dönemin yaşandığını söyledi.

  Türkiye'nin de dışa açık bir ekonomi olarak bütün bu gelişmelerden az ya da çok etkilendiğini belirten Babacan, önemli olanın bu gelişmeler nedeniyle ekonominin kalıcı bir hasara uğramaması olduğunu dile getirdi.

  Serbest kur rejiminde kurun dalgalı bir seyir izlediğini vurgulayan Babacan, "Yılbaşından itibaren baktığımızda kur hareketlerinin önemli sebebi yurt dışı kaynaklı hareketlerdir" dedi.

  Ali Babacan: Piyasaya güven geldi İZLE

  "PİYASALAR SEÇİM TABLOSUNU ŞİMDİDEN GÖRDÜ"

  Kur artışına, yurt dışındaki hareketlerin yanı sıra ülke içindeki tartışmaların da sebep olduğunun altını çizen Babacan, "Son dönemdeki düşüş yine ağırlıklı dış kaynaklı ama Türkiye'de seçime doğru giderken istikrarın korunacağı, Türkiye'nin yeniden güçlü bir siyasi iradeyle devam edeceği beklentisi piyasalarda güçlenince o da hem faizler hem kur üzerinde yardımcı oldu" diye konuştu.

  Piyasaya seçim sonuçlarına ilişkin güven geldiğini anlatan Babacan, iktidarın güçleneceğine dair bir tablonun piyasalar tarafından şimdiden görülmeye başlandığını söyledi.

  Görüş Bildir