Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.776
1.30%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Ameliyat malzemeleri sorunu çözüldü

  Tıbbi malzeme için ödenen fiyatlar, yaşanılan malzeme temini yönündeki problemlerden dolayı yeniden düzenlenerek arttırıldı.
  • 14.10.2014 - 13:57
  Ameliyat malzemeleri sorunu çözüldü

  Ameliyat malzemeleri sorunu çözüldü #1

  Hastanelerin tıbbı malzeme alımında yaşadıkları sorunlar, bazı ameliyatları yapılamaz hale getirmişti. Özellikle kalp damar ve ortopedi alanlarında hastaların ameliyat olamaması büyük sıkıntı yaratmıştı. Sorunun çözümü için harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) yayınladı.

  FİYATLAR YENİDEN ARTIRILDI

  Resmi Gazete’de yayınlanan SUT ile tıbbi malzeme listelerinde kalp damar cerrahisi listesinde yer alan 36 adet tıbbi malzemenin, girişimsel radyoloji listesinde yer alan 39 adet tıbbi malzemenin ve kardiyoloji listesinde yer alan 27 adet tıbbi malzemenin fiyatları ve ortopedi ve travmatoloji branşına ait tümör rezeksiyon alan grubunda yer alan 184 adet tıbbi malzeme için ödenen fiyatlar yaşanılan malzeme temini yönündeki problemlerden dolayı yeniden düzenlenerek arttırıldı.

  BİRÇOK KALEMDE ARTIŞ YAPILMIŞTI

  Sosyal Güvenlik Kurumu, bir süre önce Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) bir dizi fiyat değişikliğine gitti. Bu değişiklilerden dolayı bazı medikal firmaları da, özellikle ortopedi, kardiyoloji gibi ameliyatlarda kullanılan tıbbi malzemeleri, zarar ettikleri gerekçesiyle vermedi. Bu da malzeme yokluğundan bazı ameliyatların yapılmadığı ya da yapılamadığı tartışmalarına neden oldu. Ancak herkes SGK'nın yeni SUT tebliğinde fiyatı düşürülen kalemlere odaklanırken, birçok kalemde de önemli miktarda fiyat artışına gidildiği de ortaya çıktı.

  FİYATI TANIMLANMAMIŞ TIBBİ MALZEME KALMADI

  Önceki uygulamada tıbbi malzemeler ile ilgili 'Serbest kodsuz malzeme' niteliğinde tanımlanmayan branşlara ait olanların faturalandırılması, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası verileri ile Kamu İhale Kurumu ihale ortalamasına göre yapılıyordu. Ancak 1 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği ile tüm tıbbi malzemelerin, alan tanımları, kodları ve fiyatları yeniden belirlendi. Böylelikle fiyatı tanımlanmamış tıbbi malzeme kalmadı. Ayrıca bu değişiklikte, birden fazla branşta kullanılan tıbbi malzemeler listesinin kapsamı da genişletildi.

  EN FAZLA DÜŞÜŞ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ BRANŞINDA

  Sağlık Uygulama Tebliği incelendiğinde, fiyat değişikliğinin tüm tıbbi malzemelerde yapılmadığı, en çok fiyat düşüşünün ortopedi ve travmatoloji branşında, artroskopi ile eklem cerrahisi alan grubuna ait tıbbi malzeme listesinde meydana geldiği ortaya çıktı.

  PAZARTESİ ÇÖZÜLECEK DEMİŞTİ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Ekim’de yayınlanan Sağlık Uyguluma Tebliği’nin (SUT) uygulama farklılığından kaynaklanan bazı sorunları olduğunun farkına vardıklarını ve sıkıntının giderilmesi için bakanlıklar arası toplantılar yapıldığını ve sorunun pazartesi günü çözüleceğini açıklamıştı. Çelik, “Alınan kararları, ‘SGK çöküyor mu kriz mi var?’ diye değerlendirmek haksızlık. Bizim yaptığımız istismarın önlenmesine yönelik önlemler almak. Sistemin daha sağlam olması ve daha verimli işlemesi için önlemler alıyoruz. Çok basit bir örnek, bir doktor yurt dışında ama bakıyorsunuz o tarihler arasında 500 hastaya bakmış. Bu nasıl oluyor diye sorduğumuzda olay çıkarıyorlar. Eskiden ‘istismara karşı müeyyide uygulamıyorsunuz’ diye eleştirenler, ‘şimdi bu cezayı karşılayamayız batarız’ diye itiraz ediyor. ‘Sağlığı böyle finanse ediyorsunuz’ gibi eleştiriler, çifte standarttır” demişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir