Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
143.250
7.76%
11ºC
İstanbul
Puslu güneşli 11 C
  Araçlara yeni vergi sistemi: Kirlettiğin kadar öde

  Araçlara yeni vergi sistemi: Kirlettiğin kadar öde

  ÖTV ve MTV, araçların karbondioksit salınımına göre yeniden düzenleniyor.
  • 25.10.2013 - 09:34

  Araçlara yeni vergi sistemi: Kirlettiğin kadar öde #1

  Bu zamana kadar araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre hesaplanıyordu. Büyük motorlu taşıtlar çok, küçük motorlular ise az vergi ödüyordu. Fakat vergiler artık öyle hesaplanmayacak.

  KİRLETTİĞİN KADAR ÖDE

  Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu bütçe kanun tasarısında çarpıcı bir detay yer aldı. Bakanlık, Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi için yeni bir standart getirmeyi teklif etti.

  Yeni standarta göre otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

  EN ÇOK VERGİ DİZEL ARAÇLARA

  Buna göre en çok vergiyi dizel araç sahipleri ödeyecek. Çünkü karbondioksit salınımı en yüksek araçlar, dizeller. İkinci sırada benzin. Üçünsü sırada ise LPG yer alıyor.

  Eski nesil teknolojiye sahip dizel araçlar için durum çok daha vahim. Çünkü bir arabadan çok kömür sobası gibi etrafı sise dumana boğuyorlar.

  BÜYÜK ARAÇ SAHİPLERİ YİNE YÜKSEK VERGİ VERECEK

  Yeni sistemde büyük araç sahiplerinin ödeyeceği vergiler yine yüksek olacak. Mesela aracınız dizel yakan bir jip ise, benzin tüketen jip'lerden daha fazla verginiz olacak, bu durum dizelin avantajını azaltacak.

  Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan bu vergi sistemi sayesinde çevre konusunda önemli mesafe kat edildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir