Bakanlık ve Ağaoğlu arasında Fatih Ormanı kavgası

Bakanlık ve Ağaoğlu arasında Fatih Ormanı kavgası

İşadamı Ali Ağaoğlu'nun "Maslak 1453" projesi tartışılmaya devam ediyor. Sivil toplumu karşısına alan Ağaoğlu Grubu bu kez de Orman ve Su İşleri Bakanlığı'yla karşı karşıya geldi. Sivil toplum kuruluşlarının "inşaatın ormana zarar vereceği" iddiası üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasına Ağaoğlu Grubu da karşı bir açıklamayla yanıt verdi.

"PROJE FATİH ORMANI SINIRLARI DIŞINDA"

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul Fatih Ormanı hakkında önceki gün yazılı bir açıklama yaptı. Son günlerde bazı basın organlarında İstanbul Fatih Ormanı'nın Ağaoğlu Grubu'na konut projesi maksatlı olarak tahsis edildiğine ilişkin haberler yer aldığı ifade edilen açıklamada, "Söz konusu grup tarafından yapılacak olan inşaat projesi, Fatih Ormanı sınırları dışında yer almaktadır. Fatih Ormanı'ndan herhangi bir tahsis söz konusu değildir. Ayrıca projenin tanıtım filminin Bakanlığımız sorumluluk alanında yer alan Fatih Ormanı sınırları içinde çekilmesine dair Bakanlığımızdan alınmış bir müsaade de bulunmamaktadır." denildi.

"VATANDAŞLARI YANILTIYOR"

Projenin web sitesinde proje alanının kuzeyden Fatih Ormanı'na komşu olduğu ve ormanın kullanım haklarının grubun elinde bulundurulduğu ifadelerine yer verildiği belirtilen açıklamada, "Gerçeği yansıtmayan bu iddia, kamuoyunu ve vatandaşlarımızı yanıltmakta ve ayrıca Bakanlığımızın adı ticari maksat ile hukuksuz bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tür yanlış beyanlara itibar edilmemesi hususu basının ve kamuoyunun bilgisine önemle sunulur." ifadeleri yer aldı.

Ali Ağaoğlu'na Şahin K.'lı reklam

Bakanlık ve Ağaoğlu arasında Fatih Ormanı kavgası

AĞAOĞLU'NDAN JET CEVAP GELDİ

Orman Bakanlığı'nın bu açıklamasına Ağaoğlu Grubu'nun cevabı da gecikmedi. Gruptan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde Maslak 1453 projesinin orman arazisi içerisinde olup olmadığının kamuoyunda tartışılmakta olduğu hatırlatıldı. Ağaoğlu Grubu şunları kaydetti: "Bakanlıkça yapılan açıklamada projenin; Fatih Ormanı sınırları dışında yer aldığı açıkça beyan edilmiştir. Halkın duyarlılık ile yaklaştığı bu konuda inşaat sahasının orman sınırları dışında kaldığı ve ormanla hiçbir ilişkisinin bulunmadığı açıkça anlaşılmıştır. Ancak Bakanlığın proje ile ilgili olmayıp, Fatih Ormanları kapsamında tahsisli herhangi bir yer bulunmadığı yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmadığı gibi hangi maksatla beyan edildiği de anlaşılamamıştır."

YASAL ÇERÇEVENİN DIŞINA ÇIKMADI

Fatih Ormanları'nda 'tahsisli alan' bulunmadığı bilgisinin yanlış olduğunu belirten Ağaoğlu Grubu, tahsisli alanlara ilişkin noter onaylı bir belgeyi de paylaştı. Grubun açıklamasına göre Fatih Ormanları'nın Park Orman olarak bilinen bölümü önce Borusan Grubu'na daha sonra Serdar Bilgili'ye ait Ege Turizm AŞ'ye tahsis edildi. Yine Fatih Ormanları'nın diğer bir bölümü mesire alanları olarak kullanılmak üzere 9 Aralık 2009 tarih 09900 yevmiye No'lu Beyoğlu 51. Noterliği'nce yapılan sözleşme kapsamında A.K.C. Petrol Ürünleri Limited Şirketi'ne tahsis edildi. Grubun belgesini paylaştığı noter onaylı belge de A.K.C.'ye ait. Maslak 1453 projesinin Park Orman'a komşu olduğunu belirten Ağaoğlu, hiçbir ticari faaliyetinde yasal çerçeve dışına çıkmadıklarını ifade etti.