Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
282.479
2.46%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Balıkesir'de gayrimenkul yatırımları kazandırdı

  Koronavirüs salgını yaşam tercihlerimizi değiştirince büyükşehire yakın ama aynı zamanda yazlık formatındaki Balıkesir'de gayrimenkul yatırımları değerlerini ikiye katladı.
  • AA
  • 12.07.2021 - 17:17
  • Güncelleme : 12.07.2021 - 17:35
  Balıkesir'de gayrimenkul yatırımları kazandırdı

  2012 yılında büyükşehir statüsüne alınan Balıkesir'in büyüme hızı, son yıllarda daha da arttı. Balıkesir, hem şehir hem de nüfus olarak büyüyor.

  Değerleme hizmeti sunan bir gayrimenkul kurumunun yönetim kurulu başkanı Ahu Minareci Küçükağa, Balıkesir ilinde son yıllarda yaşanan konut fiyat artışına dikkat çekti.

  BALIKESİR "ALTIN ÇEMBER"İN TAM ORTASINDA

  Balıkesir'in "Altın Çember" olarak bilinen ticari ring hattının tam ortasında yer aldığını belirten Küçükağa, "Arsa arzının da gittikçe azalmasıyla konut fiyatları son 4 sene içerisinde neredeyse ikiye katlandı.” dedi.

  Balıkesir’deki konut sektörünün son yıllarda yaşadığı değişimi değerlendiren Küçükağa, “Altın Çember’in, İstanbul-İzmir, İzmir-Çanakkale ve Çanakkale-İstanbul otoyolu arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Altın Üçgen veya Altın Ring olarak da bilinir. İstanbul ve İzmir arasında bir lokasyonda kalması, her iki denize de kıyısının olması ve demiryolu bağlantıları sayesinde Balıkesir lojistik olarak önemli bir pozisyonda yer almaktadır.” diye konuştu.

  Balıkesir de gayrimenkul yatırımları kazandırdı #1

  2017 YILINDA ÜLKENİN EN ÇOK YATIRIM ALAN İLİ OLDU

  Balıkesir’in sahip olduğu pozisyon sayesinde hızlı bir sanayi gelişimine kavuştuğunu belirten Küçükağa, “Balıkesir 2017 yılında ülkenin en çok yatırım alan ili olmuştur. Bu durum dolayısıyla nüfus ve çalışan iş gücünü de beraberinde artırmış ancak hızlı artan nüfusa yetişecek kadar hızlı bir gayrimenkul üretimi gerçekleşememiştir.” ifadelerini kullandı.

  Özellikle günümüze kadar süren imar problemlerine dikkat çeken Küçükağa, “İl genelinde yeni inşa edilmiş konutların ortalama birim fiyatları 3 bin lira bandında gezerken bu sene bu değer 4 bin 300 4 bin 500, hatta 4 bin 600 lira bandına kadar ilerledi.” dedi.

  Balıkesir de gayrimenkul yatırımları kazandırdı #2

  PANDEMİ SONRASI EDREMİT VE AYVALIK İLÇELERİNE GÖÇ YOĞUNLUĞU

  Pandemi sonrası home-ofis çalışma kültürünün gelişmesiyle körfez bölgesi dediğimiz Edremit ve Ayvalık ilçelerine anormal bir göç başladığına dikkatleri çeken Küçükağa, “Bu bölgelerde özellikle villa fiyatlarındaki değer artışları bazı kesimlerde yüzde 70’e kadar çıkmış durumda. Bölgenin gelişmesinin de bu artışta bir payı var elbette. Ancak bu artıştaki temel sebep pandemi sonrası ev arayışlarındaki kriterlerin değişmesi. Bahçeli evler, müstakil evler ve kalabalık olmayan yaşam tarzının popülerleşmesi, ayrıca doğal yaşam ve doğal beslenme gibi konularda bilincin artmasıyla körfez bölgesine olan ilgi gün geçtikçe artıyor.” diye konuştu.

  GAYRİMENKUL SATIŞLARI YÜZDE 110 ARTTI

  Ahu Minareci Küçükağa, “Pandemi ve dolar kurundaki dalgalanmalar ile tüm ülkede olduğu gibi Balıkesir’de de satışlar neredeyse durma noktasına geldi. Ancak geçen sene haziran-temmuz-ağustos aylarında yapılan kampanyalar ile il genelinde gayrimenkul satışları bir anda patlama yaşadı. Geçen sene aynı aya oranla yüzde 110 civarında bir artış oldu. Arsa arzının kısıtlı olduğu ortamda bu şekilde yaşanan tüketimler ildeki fiyatlarda da doğal olarak dalgalanmalara ve spekülatif artışlara sebep oldu.” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir