Petrol
100.64
-2.07%
Euro
17.5444
0.44%
Dolar
17.2283
1.50%
Altın
963.96
0.12%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
348.804
0.13%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek

  Zehirli balon balığı diğer canlılar tarafından da tüketilmediği için denizlerde tehlikeli olmaya devam ediyor. Balığın derisinin sanayiye kazandırılması ise yakalanmasını destekleyecek bir öneri.
  • AA
  • 24.02.2021 - 14:03
  • Güncelleme : 24.02.2021 - 17:53
  Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek

  Antalya'da Taner Okan Acar ile Mehmet Özata isimli girişimciler, hazırladıkları "Alanya Balon Balığı Araştırma ve Geliştirme Projesi" (ABAP) ile balon balığını deri sektöründe kullanmaya hazırlanıyor.

  ÇANTA, KEMER, AYAKABI

  ABAP Zehirli balon balığının derisinin çanta, kemer, ayakkabı sektöründe kullanılmasını sağlayacak. Acar ve Özata, balığın derisinden tasarlattırdıkları ayakkabı, cüzdan ve kemer örnekleriyle Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan Tasarım Tescil Belgesi almak için başvuru yaptı.

  BALON BALIKLARI EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

  Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsünden yasal izinleri aldıktan sonra temin ettikleri balıkların derisini, bitkisel yöntemlerle tabaklayan iki girişimci, proje kapsamında, denizdeki biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av malzemelerine zarar veren balon balıklarını ekonomiye kazandıracak.

  Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek VİDEO

  Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek #1

  "BALON BALIKLARININ DERİSİ ELASTİK"

  Girişimcilerden Acar, yakaladıkları balon balıklarının derisinin elastik bir özelliğe sahip olduğunu görünce fikrin ortaya çıktığını söyledi.

  "İYİ BİR ENDÜSTRİYEL ÜRÜN HALİNE GELDİ"

  Balığın balıkçılar ve diğer deniz türlerine yaşattığı sıkıntıların artması ve çözüm önerilerinin ortaya çıkması üzerine iş arkadaşı Mehmet Özata ile harekete geçtiklerini aktaran Acar, "Balığın derisini deri sanayinde kullanılabilir hale getirdik. Normal derilerdeki işlemler bu balıklarda kullanılmıyor. Deforme ediyor. Bitkisel oluşturduğumuz formülle tabaklama yaptık." dedi.

  Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek #2

  “BALIĞIN DERİ DESENİ EGZOTİK DERİ SINIFINA GİRİYOR”

  Mehmet Özata ise balon balığı derisinin sağlam olduğunu dile getirdi. Balığın deri desenin, parmak izi gibi farklı olması nedeniyle egzotik deri sınıfına girdiğini vurgulayan Özata, şunları kaydetti:

  "Projenin hayata geçirilmesiyle balon balığı, karasal av hayvanlarının yerine geçebilecek iyi bir endüstriyel ürün haline gelecek. İlk denemelerimizde bu deriden ayakkabı üretildi. Ayrıca kemer, cüzdan, çanta, pantolon, ceket olarak da rahatlıkla kullanılabiliyor. İstihdam alanı olarak iyi bir iş kapısı olacak, diye düşünüyoruz. Hem balığın çokluğundan hem de avlanabilir balıkları tükettiğinden, ciddi bir sıkıntı da sona erebilir."

  Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek #3

  "DENİZLERİMİZDEKİ STOKLARIN AZALTILMASINDA BÜYÜK YARAR VAR"

  Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Balıkçılık Teknolojisi Yüksek Mühendisi Merve Karakuş da balon balıklarının, gıda dışı kullanımında katma değer yaratacak bir materyal olarak değerlendirilmesi çalışmalarında büyük bir aşama kaydedildiğini söyledi.

  Yasal süreçlerin ardından balon balıklarının derileri üzerinde işleme ve geliştirme çalışmalarını yapmak üzere iki girişimciyle iş birliğine gidildiğini aktaran Karakuş, "Çalışmalarda derilerin işlenebilir olduğu sonucuna varılmıştır. Besin olarak asla tüketilmemesi gereken ancak ekosistem üstündeki olumsuz etkisi nedeniyle denizlerimizdeki stoklarının azaltılmasında büyük yarar bulunan balon balıklarının, bu şekilde ekonomiye kazandırılabilecek olması sevindirici bir durum." diye konuştu.

  Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek #4

  “BALON BALIĞINI BESİN OLARAK TÜKETEN CANLI SAYISI YOK DENECEK KADAR SINIRLI”

  Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval ise balon balığını besin olarak tüketen canlı sayısının yok denecek kadar sınırlı olduğunu belirtti.

  Deval, "Balon balığının derisinin sanayide kullanım fikrinin uygulamaya geçmesi halinde, denizlerimizde bulunan stok miktarlarının öncelikle kontrol altına alınmasını ve ilerleyen süreçte azalmasını sağlayacaktır." ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir