Euro
15.2381
-0.41%
Dolar
13.5100
0.02%
Altın
802.1340
0.21%
Borsa
1936
1.36%
Bitcoin
498.708
6.96%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Başbakan Davutoğlu yeni ekonomi paketini açıkladı

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, 25 alanda yapısal reform öngören yapısal dönüşüm programını 9 başlıkta açıkladı.
  • 06.11.2014 - 10:40
  Başbakan Davutoğlu yeni ekonomi paketini açıkladı

  Başbakan Davutoğlu yeni ekonomi paketini açıkladı #1

  Başbakan Davutoğlu, Ankara Palas'ta gerçekleşen "Öncelikli Dönüşüm Programı Eylem Planı" Basın Toplantısı'nda konuştu.

  Davutoğlu'nun konuşmalarının satır başları;

  TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜME TRENDİNE GİRDİ

  "90'lı yıllarda dünya ekonomisi büyüdü. Siyasal istikrarsızlık Türkiye'de küçülmeye yol açtı. Her alanda ekonomik endikasyonlar olumlu seyretmiştir.
  200'li yıllarda dünya ekonomisi küçüldü. Türkiye ekonomisi büyüme trendine girdi. Yabancı yatırım 2003-2014 arasında 145 milyar dolara yükseldi. 2018 sonuna kadar ki ilk dönemde ulaşmaya çalıştığımız hedeferi sizle paylaşacağız.

  Başbakan Davutoğlu yeni ekonomi paketini açıkladı İZLE

  SİYASİ GÜVEN VE İSTİKRAR

  Öncelikli hedefimiz, siyasal güven ve istikrar ortamının korunmasıdır. Siyasi istikrar güvenin ve ortamın korunmasına önem vereceğiz.

  Başbakan Davutoğlu yeni ekonomi paketini açıkladı #2

  İNSAN KAYNAĞI NİTELİKLİ HALE GETİRİLECEK

  İnsan kaynağımızın nitelikli bir hale gelmesi ekonomide niteliksel dönüşümün temeli olur. İnsan odaklı ekonomisin güçlendirilmesine odaklanıyoruz. Üretim teknolojisindeki değişime intibak ve öncülük etmek amacındayız.

  FİNANS İLE REEL SEKTÖR ARASINDAKİ KARŞITLIK YANILSAMADIR

  Ekonomi entegre bir oluşumdur. Finans sektörü ve reel sektör arasındaki karşıtlık bir yanılsamadan ibarettir. 2001 kiriznde bankacılık sektörü çöktüğünde reel sektörde de fabrikala kapandı. Bütüncül bir ekonomik anlayışın kamuda ve ülkenin genelinde hakim olmasıdır. Ekonomimizin dünya ekonomisiyle entegrasyonu  için önemli adımlar atacağız. Hedefimiz 2018 sonuna kadar cari açığı yüzde 5,2'ye çekmek, safi milli hasılayı 1,3 trilyon dolara çıkartmak."

  Başbakan Davutoğlu yeni ekonomi paketini açıkladı #3

  9 BAŞLIKTA YENİ EYLEM PLANLARI

  Başbakan Davutoğlu, 9 başlıkta yeni eylem planını açıkladı.

  1- İthalatı olan bağımlılığın azaltılması programı: Cari açığın arkasında ithalat bağımlılığı var.

  2-  Enerji üretim tesisleri : Enerji üretim tesislerindeki techizatın yurt içinde üretilmesini destekleyeceğiz.

  3- Sanayi stratejisi, belli zamanlarda revize edilecek. Tohumculuk yetiştirme kapsitemizi arttıracağız. Sanayi stratejisi revize edilecek. Üniversite sanayi işbirliğini arttıracağız. Sanal ve gerçek ortamlarda işbirliği platformları oluşturacağız.

  4- Teknolojik ürünler desteklenecek: Enerji, sağlık, havacılık, otomobil ve raylı sistemler gibi teknolojik ürünleri destekleyeceğiz. Girişimcileri desteklemek için erken aşamaya ilişkin bir fon oluşturacağız. Ürün ve marka sayımız üzerinden rekabet gücümüzü arttıracağız.Kamu kurum ve kuruluşlarında farkındalığı arttıracağız.

  5- Enerji verimliliği: Yenilenebilir enerji alanında envanterimizi yenileyeceğiz. Bürokrasiyi azaltarak yatırım işlemini arttıracağız. Enerji verimliliğinin geliştirilmesi programını hayata sokacağız. Enerji verimliliğinin geliştirilmesi için bilinçlendirme çalışmaları yapacağız.

  6- Tarımda su kullanımı: Su tasarrufu sağlayan yöntemleri yaygınlaştıracağız. Tarımsal destekleri gözden geçireceğiz. Modern sulama metotlarını yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Modern sulama tesis sayısını her yıl yüzde 10 artıracağız.

  7- Sağlık endüstrilerinde yapısal dönüşüm programı: Biyoteknoloji alanında alt yapımızı geliştireceğiz. Biyoteknolojik  ilaç alanında araştırmalarımızı geliştireceğiz.

  Başbakan Davutoğlu yeni ekonomi paketini açıkladı #4

  8- Sağlık turizmi anlamında hedef, ülke bazlı projeler hazılayıp eyleme geçireceğiz. Yabancı dil başta olmak üzere sağlık personelimizin donanımını geliştireceğiz.

  9-Lojistiğin büyümeye katkısını artıracağız. Lojistik koordinasuyon kurulu kuracağız. Ulaşımda elektronik sistemleri yaygınlaştıracağız. Lojistik veri tabanı oluşturacağız. Liman yönetim modelini hayata geçireceğiz.

  471 eylem planının temel hedefi hesap verilebilirliği güçlendirmektir. Cumhuriyet tarihinin en önemli yapısal dönüşüm hamlelerinden birini başlatıyoruz."

  Başbakan Davutoğlu yeni ekonomi paketini açıkladı #5


  Görüş Bildir