Batman'da tarla 8 lira olan çilek, tezgahta 30 liraya satılıyor

Batman'ın Sason ilçesinde çilek yetiştiriciliğindeki tüm yük omuzlarında olduğu halde, 8 liradan tarlada sattıkları çileğin kilosunun tezgahlarda 30 lira olmasının satış rekoltelerinde düşüşe neden olduğunu belirten üretici Fahrettin Çelik, aradaki fiyat uçurumunun düşürülmesi gerektiğini söyledi.

İHA'ya konuşan Çelik, "Çilek yetiştiriciliğindeki tüm masrafları, bütün emeği biz sarf ediyoruz. Tüm yük biz yetiştiricilerin omuzunda olduğu halde tarlada 8 liradan sattığımız çileğin kilosunun market ve manav tezgahlarına yetişinceye kadar 30, 40 liraya kadar yükseldiğini görüyoruz. Bu durum bizim satış rekoltemizi düşürüyor.

"Arada uçurum var"

Vatandaş 2 kilo alacağına bir kilo almak zorunda kalıyor. Bizden 8 liradan aldıkları çileğin kilosunu onlar 10 ile 15 lira civarında satarlarsa vatandaşın alım gücü de artar. Biz, bu aradaki fiyat farkına çok tepkiliyiz. Arada mağdur olan biz oluyoruz. Uygun fiyata satılırsa tüketim artar. O zaman biz de kazanırız, aracılar da kazanır, tarlada çalıştırdığımız işçi de kazanır. Ama çok pahalıya satarlarsa üretim azalır.

"Vatandaşımızın sofrasına çilek gitsin istiyoruz"

Onların makul fiyata satmalarını istiyoruz. Vatandaşımızın sofrasına da çilek gitsin istiyoruz." dedi.

Bahçede 8 liradan satılan çilek, tezgahta 30 lira -1

Bahçede 8 liradan satılan çilek, tezgahta 30 lira -2

Bahçede 8 liradan satılan çilek, tezgahta 30 lira -3

Bahçede 8 liradan satılan çilek, tezgahta 30 lira -4

Bahçede 8 liradan satılan çilek, tezgahta 30 lira -5

Bahçede 8 liradan satılan çilek, tezgahta 30 lira -6

Bahçede 8 liradan satılan çilek, tezgahta 30 lira -7