Bayram tatili nedeniyle şehirler arası otobüs firmalarına ek sefer izni
AA

Ramazan Bayramı 10-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek ancak tatil memurlar için 9 güne uzatıldı.

Bu uzun izin süreci tatil sezonunun da erken başlamasına neden oldu.

Tatile ve yakınlarına ziyarete gidecek olanlar şehirler arası otobüslerde yoğunluğa neden oluyor.

Ek seferler 16 Nisan'a kadar sürecek

Şehirler arası hizmet veren firmalarının Ramazan Bayramı tatilinde yapacakları ek seferler için izin dönemi yarın başlayacak, 16 Nisan'da sona erecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünce, Ramazan Bayramı tatili süresince yapılacak ek seferlere ilişkin düzenleme yapıldı.

Yolcu potansiyelinin artırılması planlandı

Buna göre, bayram tatili süresince potansiyelinin önemli ölçüde artması beklenirken, vatandaşların şehirler arası seyahat taleplerinin mevcut tarifeli yolcu taşıması yapan otobüslerin kapasitesiyle karşılanmasının zor olacağı öngörülüyor.

Bu nedenle şehirler arası yapan otobüs firmalarının, Ramazan Bayramı tatili boyunca ek sefer düzenlemelerine izin verildi.

Otobüsler için ek sefer izni yarın başlayacak.

Otobüs firmalarının yetki belgelerine göre uygulama

B1 ve D1 yetki belgesi sahibi firmalar, zaman tarifesine bağlı olmadan, B2 ve D2 yetki belgeli 25 ve üstü koltuk kapasitesine sahip araçları 16 Nisan'a kadar kullanabilecek.

B2 yetki belgesi "uluslararası tarifesiz", D2 belgesi de "yurt içi tarifesiz" otobüs seferlerine çıkacaklar firmalara veriliyor.

Muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilecek

Kara yolu ulaştırma hizmetlerinde herhangi bir aksamaya meydan verilmemesini amaçlayan düzenlemeyle vatandaşların olası mağduriyetleri engellenecek.

Firmaların yükümlülükleri

Öte yandan firmalar, tarifeli yolcu taşımacılığı hat listesinin dışına çıkmayacak, ücret tarifelerine uyacak, taşımalardaki sorumluluğu üstlenecek ve taşıma faaliyetlerine ilişkin Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne bildirimde bulunacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)