Bayramda tatil kaç para

Bayramda tatil kaç para

Ramazan Bayramı bu yıl 19 Ağustos Pazar günü başlayıp, 21 Ağustos Salı günü sona erecek. 18 Ağustos Cumartesi günü de eklendiğinde ortaya 4 günlük bir tatil çıkıyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Haziran ve Temmuz aylarında geçen yılın gerisinde kalan iç piyasanın, Ramazan Bayramı'yla birlikte hareketlendiğini söyledi. Bu hareketliliğin yeni yıla kadar devam edeceğine dikkat çeken Başkan Çorabatır, "İç pazarda yaz mevsiminin ilk iki ayı sürekli ertelemelerle geçti. Okulların kapanması, ardından gelen üniversite sınavları sonrasında sınav sonuçlarının açıklanması, Ramazan ayının başlaması gibi gündelik hayatın koşturmaları, insanların tatil planlarını Ramazan Bayramı ve sonrasına ertelemesine neden oldu" diye konuştu.

ANTALYA'DA YÜZDE 99 DOLULUK

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Ramazan Bayramı tatili için güneyde doluluk oranlarının yüzde 90'ları aştığını söyledi. Özellikle Antalya'da bu doluluk oranlarının yüzde 99'lar seviyesinde olduğunu kaydeden Vardar, "Bayram tatili cumartesi günüyle birlikte 4 gün gibi görünmesine rağmen özellikle iç piyasada, tatilciler yaz tatilini bayramla birlikte planlama eğilimi gösterdi" dedi. Yapılan rezervasyonların genelde bayram tatilini takip eden hafta devam ettiğini kaydeden Mete Vardar, bayramın 250 bin kişilik bir turizm hareketliliği yaratacağını söyledi.

SON DAKİKACILAR YER BULAMAYACAK

Ramazan Bayramı tatil planlarını 'son dakika'ya bırakan tatilcilerin otel bulmakta zorluk çekeceği uyarısında bulunan Vardar, tatil için tercih edilen bölgelerin başında güneyde Kemer ve Belek'in Ege'de ise Bodrum ve Marmaris'in geldiğini söyledi. Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Vardar, fiyatların 150 TL ile 4 bin TL arasında değiştiği 5 yıldızlı otellerde 12 taksit avantajı, 4 ay sonra ödeme gibi banka kampanyalarıyla ödeme koşullarının da son derece iyileştirildiği, uygun hale getirildiğini kaydetti. Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Vardar, bayram tatilinin her geçen yıl yüksek turizm sezonu takvimi içine girmesiyle birlikte farklı bir tüketici tercihi oluşmaya başladığını söyledi. Bu yıl Ramazan Bayramı sonrasında Eylül ayı için rezervasyonların yüksek olduğuna dikkat çeken Vardar, "Bir önceki yıla oranla turist sayısında yüzde 5 seviyesinde yaşanan daralmanın etkisinin Eylül ayında dağılacağını düşünüyorum. Özellikle güney sahillerinde, fiyatların kırılmaya başladığı Eylül ayında yüksek doluluk oranlarına ulaşılacak. Çok iyi bir Eylül ayı geçireceğiz" diye konuştu.

TERMAL OTELLER DOLDU

Mete Vardar, bayramda termal otellerin de tahmin üzerinde bir doluluk oranı yakaladığını söyledi. Termal oteller, Ağustos ayında Ege ve Akdeniz'in karşısına sanatçılı bayram tatili paket programlarıyla çıktı. Afyonkarahisar'da Güral Afyon Otel'de bayramın ikinci günü Petek Dinçöz sahne alacak. Oruçoğlu Termal Resort'ta ise yine bayramın ikinci günü Demet Sağıroğlu sevenleriyle buluşurken, Korel Termal Otel'de ise aynı gün sahne alacak isim Nükhet Duru olacak.

TATİL ORTALAMA KAÇ TL?

Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, bayramda yurt içinde ağırlıklı olarak 4 günlük Karadeniz turlarının tercih edildiğini söylüyor. Bayramda tatil fiyatlarını da belirten Özkar, "Ege, Akdeniz ve Likya turları satılıyor. Karadeniz turları 899 TL, Likya 699 TL, Kuzey Ege 299 TL den satışta. Bayramda Antalya'da en ucuz herşey dahil tatil oteller 3 yıldızda kişi başı 150 TL, 4 yıldızda 170 TL , 5 yıldızda 210 TL den başlıyor. Kıbrıs'ta ise 3 yıldızlı otel 90 TL'den, 4 yıldızlı otel 130 TL den, 5 yıldızlı otel 275 TL den başlıyor. Kıbrıs genelde konaklamalar yarım pansiyon oluyor." diyor.

DUBROVNİK'E AKIN VAR

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan'ın açıklamasına göre; yurt dışında Benelux turları 4-5 şehrin aynı anda 700 euro gibi bir fiyata görülmesi nedeniyle çok ilgi görüyor. Havaların bu bölgelerde serin olması da tatilcinin tercih sebebi. Londra ve Paris de bu bayramın en çok tercih edilen destinasyonları. Vizesiz tatilde ise Balkanlar'a, özellikle tarih ve deniz tatilini bir arada sunan Dubrovnik'e ciddi talep var. Tatilini senelik izniyle birleştirenler ise yurtdışında Uzakdoğu'yu tercih ediyor. Uzakdoğu turları 1100 euro'dan başlıyor. Figen Erkan, Karadeniz turlarının da havaların sıcak olması nedeniyle iyi bir alternatif olarak değerlendirildiğini belirtiyor ve özellikle Batum'un vizesiz görülebileceği Karadeniz turlarının 700 TL'den başlamasının tatilciyi cezbettiğini söylüyor. Erkan Kültür turlarındaki ilgiye dikkat çekerek ‘'Batı Karadeniz'i 199 TL, Ege-Akdeniz'i 700 TL, Likya'yı 399 TL'den başlayan fiyatlarla görmek mümkün'' diyor. Yurtiçinde ise Bodrum ve Kemer 'in satışlarda hemen hemen aynı seviyede olduğunu belirten Erkan, ortalama fiyatların 5 yıldızlı otellerde 200 TL civarında olduğunu söylüyor. Erkan'ın açıklamasına göre sanatçılı programlar ise Kıbrıs'ı gözde yapıyor.