'BDDK personeliyim' diyerek halkı kandıranlara karşı dikkat
AA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), son günlerde kendilerine ulaşan " girişimi" şikayetleri sebebiyle vatandaşlara uyarıda bulundu.

Bu kez dolandırma, uygulamalarını cep telefonuna indirmek şeklinde yapılıyor. Bu yöntemle, kullanıcıların adı, şifre bilgileri talep ediyor ve bakiyelerine el konma riski taşıyor.

BDDK'dan yapılan açıklamada, kendilerini personeli olarak tanıtan kişilerin, kurumun santral numarası olan hat üzerinden arıyor izlenimi vererek, banka müşterilerinin cep telefonlarına uygulama indirmelerini sağlamak suretiyle dolandırıcılık girişiminde bulunduklarının anlaşıldığı bildirildi.

Şunlara dikkat

Açıklamada, dolandırıcılığa maruz kalınmaması için dikkat edilmesi gerektiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

Herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması açısından kendilerini BDDK personeli olarak tanıtarak bankacılık işlemlerinde kullanılan kişisel bilgileri isteyen, cep telefonuna uygulama indirilmesini, kullanıcı adı, şifre gibi bilgileri talep eden kişilere kesinlikle itibar edilmemesi, kişisel bilgilerin korunması hususunda azami dikkat ve özenin gösterilmesi büyük önem taşımaktadır.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)