Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.5413
-0.03%
Dolar
18.5609
-0.06%
Altın
1.029
-0.06%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
379.339
3.56%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Borç yapılandırmasında internetten başvuru imkanı getirildi

  GİB'in kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeye, mükelleflere koronavirüs salgını koşulları nedeniyle internetten başvuru imkanı getirmesine "maskesiz başvuru" adı verildi.
  • AA
  • 23.11.2020 - 15:07
  • Güncelleme : 23.11.2020 - 15:54
  Borç yapılandırmasında internetten başvuru imkanı getirildi

  Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeye koronavirüs salgını koşulları nedeniyle vergi dairelerine gitmeden başvuru yapılması imkanı tanındığını bildirdi.

  VERGİ DAİRESİ GİTMEK YERİNE İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ

  Bu kapsamda, mükellefler, vergi dairelerine gitmek yerine İnteraktif Vergi Dairesinden başvuru yapabilecek. Vatandaşlar, ev ya da ofislerinden, bilgisayar veya akıllı cep telefonları üzerinden vergi işlemlerini 7 gün 24 saat online gerçekleştirebilecek.

  Bu kapsamda, mükellefler, vergi dairelerine gitmek yerine İnteraktif Vergi Dairesinden başvuru yapabilecek.

  YAPILANDIRMALAR DA ONLINE YAPIYABİLİR

  Mükellefler, yine yapılandırma ödemelerini de online şekilde bu sistemden tamamlayabilecek. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvurusu alınan mükellefler, belirlenen plana göre ödemelerini peşin veya taksitler halinde anlaşmalı bankaların kredi kartlarını kullanarak yapabilecek.

  İnteraktif Vergi Dairesine, www.gib.gov.tr ve www.turkiye.gov.tr adreslerinden de erişilebiliyor.

  Borç yapılandırmasında internetten başvuru imkanı getirildi #1

  "MASKESİZ BAŞVURU İMKANI"

  Mükellefler, vadesi geçmiş vergi borçlarını da yine İnteraktif Vergi Dairesinden sorgulama yaparak öğrenebilecek.

  Vatandaşlara bu imkanın anlatılması için Başkanlık tarafından afiş gibi görsel materyaller de hazırlanırken, bu görsellerde "Yapılandırma başvurularınızı maskesiz yapabileceğiniz tek vergi dairesi İnteraktif Vergi Dairesi" ifadeleri yer aldı.

  Kurum, dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği bu günlerde vergi dairesine gitmeden yeniden yapılandırmanın kapsamı, sağlanan avantajlar, başvuru ve ödeme koşulları ile başvuru ve ödeme süresi gibi konularda da vatandaşları uzaktan bilgilendirecek. Bu amaçla, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi, sosyal medya hesapları ve Vergi İletişim Merkezinden bilgi alınabilecek.

  Vergi ve cezalar, motorlu taşıtlar vergisi, trafik para cezası, öğrenim ve katkı kredisi ile idari para cezası gibi çok sayıda borç online olarak yapılandırabilecek.

  BORÇLAR DAVA KONUSU OLMUŞSA YAZILI BAŞVURU GEREKİYOR

  Yapılandırılması istenen borçlarla ilgili açılmış bir dava olması halinde ise bağlı bulunulan vergi dairesine yazılı başvurulması gerekiyor.

  Yapılandırma düzenlemesi, 31 Ağustos 2020'den önceki dönemlere ait ve 17 Kasım 2020 itibarıyla kesinleşen borçları kapsarken, imkandan yararlanılması için 31 Aralık 2020'ye kadar başvuru yapılması gerekiyor.


  Görüş Bildir