Düşüş yüzde 5'i aştı! Borsa devre kesti
İHA

Borsa'da yatırımcının zarar görmemesi için bir tedbir olarak kullanılan devre kesiciler bugün tekrar devreye girdi.

Borsa İstanbul AŞ, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesiyle pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

BIST 100 endeksinde düşüşün yüzde 5’i aşmasıyla birlikte devre kesici çalıştı. Borsa'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan ilanın ardından devre kesiciler tekrar çalıştı ve ikinci kez durdurulan işlemlerin artık bugün çalışmayacağı bildirildi.

Borsa İstanbul’dan yapılan ilk açıklama şöyle:

Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

İşlemler bugün yeniden başlatılmayacak

Borsada işlemler, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin çalışması ile 2. kez geçici olarak durduruldu. Pay Piyasası'nda varant, sertifika ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler bugün yeniden başlatılmayacak.

İkinci açıklama

Borsa İstanbul'un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesine ilişkin yaptığı ikinci açıklama ise şöyle:

Saat 17.23:13 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin ikinci seviyesi tetiklenmiş ve Pay Piyasası'ndaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'ndaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası'ndaki (BAP) Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

Pay Piyasası'nda varant, sertifika ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler bugün yeniden başlatılmayacak, diğer işlem sıralarında saat 18.01'de kapanış seansı ile yeniden başlatılacaktır. VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde işlemler sürekli işlem yöntemiyle saat 18:08'de yeniden başlatılacaktır. BAP Pay Repo Pazarı'nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)