Borsa seçim öncesinde yükselişe geçti

Borsa seçim öncesinde yükselişe geçti

Bankacılık hisselerinde yüzde 5'in üzerinde gerçekleşen yükseliş borsayı bu seviyelere çekti. Öte yandan dolar yabancıların TL varlıklarına yönelmesiyle birlikte 2.20 TL'nin altına düştü. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ikinci seansa, ilk seans kapanışının 438,85 puan üzerinde 66.212,34 puan ile son bir ayın en yüksek seviyesinden başladı. Yükseliş ikinci seansta banka hisselerin öncülüğünde devam ederken borsa 67 bin 108 puana yükselerek son 1 ayın zirvesini gördü.

DOLAR 2.20 TL'NİN ALTINDA

Borsa yükselişini sürdürürken dolar da düşmeye devam etti. Gün içinde 2.2218 TL'ye kadar yükselen dolar özellikle yabancıların TL'nin değerleneceğini öngörerek TL varlıklarına yönelmesiyle şu dakikalarda 2,20 TL'nin altına düştü ve 2.1960 TL'ye kadar geriledi. Bu seviye 7 Mart'tan sonra en düşük seviye olarak kaydedildi. Analistler, dün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, bankaların zorunlu karşılıkların TL olarak tutulan kısmına faiz ödenmesi konusunun görüşülmesinin banka hisselerini desteklemeye bugün de devam ettiği belirtiyor. Dolar/TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında yükselişe geçmesinin desteği ile 2,21 seviyesinin altına gerilediğine dikkati çeken analistler, TL varlıklara olan ilginin artmasıyla döviz kurlarındaki düşüş, BIST 100 endeksindeki yükseliş eğiliminin devam edebileceğini tahmin ediyor. Uzmanlar bu iyi haberlerin yanında Ankara İdari Mahkemesi'nin Twitter'ın kapatılması kararına yürütmeyi durdurma getirmesinin de borsada yaşanan yükselişte etkili olduğunu belirtti.

67 BİN 400'E KADAR ÇIKABİLİR

Analistler, ikinci seansta ABD'de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri verisinin takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 66.000 seviyesinin üzerinde yeni hedeflerinin 67.100 - 67.400 aralığı olduğunu kaydediyor.