Euro
15.0713
-2.93%
Dolar
13.2744
-2.9%
Altın
756.36
-2.87%
Borsa
1.852
2.36%
Bitcoin
767.176
2.43%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Borsada açığa satış işlemlerinde 'yukarı adım kuralı' bugün de uygulanacak

  Borsa İstanbul AŞ, BIST-50 endeksinde yer alan paylarda, dün getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de uygulanacağını duyurdu.
  • AA
  • 24.03.2021 - 09:32
  • Güncelleme : 24.03.2021 - 10:05
  Borsada açığa satış işlemlerinde 'yukarı adım kuralı' bugün de uygulanacak

  Borsa İstanbul'da, Merkez Bankası başkanının değiştirilmesini takip eden süreçte yaşadığı değer kaybını yatırımcı lehine düzenlemek için pazartesi ve salı günleri devre kesiciler kullanıldı.

  Dün yine güne sert düşüşle başlayan ve iki kere devre kesicinin çalışması sonrası gelen tepki alımlarıyla kayıplarının önemli kısmını telafi eden BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,13 değer kaybıyla 1.377,43 puandan tamamladı.

  Banka hisselerinde gelen tepki alımlarının sınırlı kalmasıyla bankacılık sektör endeksi ise yüzde 8,46 değer kaybetti.

  DÜN UYGULAMAYA KONAN AÇIĞA SATIŞ BUGÜN DE DEVREYE GİRDİ

  Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklamasında, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işleminin, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebileceği belirtildi.

  AÇIĞA SATIŞTA FİYAT AYARI

  Açıklamada, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde, açığa satış işleminin en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabileceği vurgulanarak, "Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir." ifadelerine yer verildi.

  Borsada açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı bugün de uygulanacak #1

  DÜNKÜ YUKARI ADIM KURALI BUGÜN DE UYGULANACAK

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca, BIST-50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabiliyor. Borsa İstanbul, dün yaptığı açıklama ile söz konusu paylarda bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanmasına karar vermişti. Bugünkü açıklama ile yukarı adım kuralı bugün de uygulanacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir