Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
584.702
-1.91%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Borsada çalışanlar ve ailelerinin işlem hareketleri ile ilgili yeni kararlar

  Borsa İstanbul'da daha önce etik kurallar çerçevesinde belirlenen çalışanların ve ailelerinin işlem yapıp yapamayacağı alanlar, alınan yeni kararla birlikte resmilik kazanarak yürürlüğe girdi.
  • AA
  • 06.10.2021 - 10:09
  • Güncelleme : 06.10.2021 - 10:35
  Borsada çalışanlar ve ailelerinin işlem hareketleri ile ilgili yeni kararlar

  Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK); borsalar, piyasa işleticileri, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), Merkezi Takas Kuruluşu ve Veri Depolama Kuruluşu'na yönelik faaliyet, çalışma ve denetim esaslarını belirlediği yönetmeliklerde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı.

  BORSA İSTANBUL'UN İÇ DÜZENLEMELERİ YÖNETMELİK HÜKMÜ OLDU

  Yapılan değişiklikler kapsamında, daha önce borsa yöneticileri ve personelinin sermaye piyasalarında işlem yapmalarına ilişkin Borsa İstanbul AŞ iç düzenlemeleriyle belirlenen usul ve esaslar, yönetmelik hükmü altına alındı.

  MEVZUATTA USULLER BİRLEŞTİRİLDİ

  Aynı düzenlemeler, Borsa İstanbul AŞ grup şirketleri arasında uygulama birliğinin sağlanması amacıyla MKK, Merkezi Takas Kuruluşu ve Veri Depolama Kuruluşu yönetmeliklerinde yapılan değişikliklerle de yürürlüğe girdi. Böylece ilgili mevzuatlarda usuller açısından tekdüzelik sağlandı.

  Borsada çalışanlar ve ailelerinin işlem hareketleri ile ilgili yeni kararlar #1

  BORSADA ÇALIŞANLAR VE AİLELERİ SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINDA ALIM SATIM İŞLEMLERİ YAPAMAYACAK

  Yönetmelik hükümlerine bağlanan düzenleme kapsamında; borsa, MKK ve Merkezi Takas Kuruluşu yöneticileri ve personeli ile bunların eşleri ve velayeti altındaki çocukları, borsa bünyesindeki piyasa, pazar, platform ve sistemler ile borsanın piyasa işleticisi olduğu başka borsaların piyasalarında işlem gören sermaye piyasası araçlarında doğrudan veya dolaylı alım satım işlemleri gerçekleştiremeyecek ve bu sermaye piyasası araçlarını ellerinde bulunduramayacak.

  Veri Depolama Kuruluşu yöneticileri ve personeli ile bunların eşleri ve velayeti altındaki çocukları da kuruluşa bildirilen işlemlerin ilgili olduğu piyasalarda alım satım işlemi yapamayacak, herhangi bir pozisyon alamayacak.

  İŞLEM YAPABİLECEKLERİ ALANLAR

  Söz konusu kişiler; varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen araçlarda ve borsa bünyesindeki piyasa, pazar, platform ve sistemler ile borsanın piyasa işleticisi olduğu başka borsaların piyasalarında işlem görmeyen sermaye piyasası araçları ile bireysel emeklilik fonlarında ise işlem gerçekleştirebilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir