Boşta gezen millet kategorisinde birinciyiz

türkiye işkurr

İŞKUR için yapılan araştırma, genç işsizliğinin boyutlarını ortaya koydu. Kurumun ‘İstihdam’ adlı yayın organında yer alan araştırmaya göre, istihdamda ve eğitimde olmayan gençlerde (NEET) OECD birincisiyiz.

İstihdamda ve eğitimde olmayan gençlerin durumuna yönelik resmi bir istatistik olmadığına da işaret edilen araştırmada şunlar kaydedildi:

“Türkiye, genç işsizliği oranları açısından OECD ve AB ortalamalarına yakın iken üye ülkeler arasında en yüksek NEET oranına sahip ülkedir.

KADINLAR İŞGÜCÜNE KATILMIYOR

NEET oranı, erkekler için OECD ve AB ortalamalarına yakın bir değer alırken, kadınlarda görülen yüksek NEET oranı, genel oranın da yükselmesine neden olmaktadır.

Gerek ülkemizde, gerekse OECD ülkelerinde 15-29 yaş aralığındaki NEET oranının, 15-24 yaş aralığındaki orandan daha yüksek olduğu görülmektedir. AB ve OECD ülkelerinde 2008 ekonomik krizinin NEET oranlarında yarattığı yaklaşık 2-3 puanlık artışın aksine ülkemizde 2008’den itibaren bu oranın azalma eğilimi de dikkat çekicidir.”

GENÇLER EĞİTİMLERİNE DEVAM ETMİYOR

Okula ve işe gitmeyen gençler için saha çalışması yapılması gerektiği ifade edilen araştırmada, “Gençlerin çalışmaması ve eğitimlerine devam etmemesi durumu; nedenleri, sonuçları ve hedef kitle açısından genç işsizliğinden daha kapsamlı bir sorundur” denildi.