Dolar
8.3495
0.7383%
Euro
9.7514
0.7282%
Altın
1875.11
0.3876%
Borsa
1108.36
-1.653%
G. Altın
503.131
1.1554%
Bitcoin
111693.99
-0.8224%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C

  Brexit sonrası Türkiye-İngiltere ticaretinde yeni dönem başlayacak

  İngiltere, Brexit'le ilgili yeni bir döneme girerken, diğer dünya ülkeleri ile ilişkilerini yeni sistem üzerinden yürütecek. Türkiye'de bu sürece hazırlanıyor.
  • AA
  • 08.10.2020 - 12:34
  • Güncelleme : 08.10.2020 - 12:34
  Brexit sonrası Türkiye-İngiltere ticaretinde yeni dönem başlayacak

  Türkiye Brexit sonrası İngiltere ile ticarette yeni döneme hazırlık yaparken, bu çalışmayı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2021-2023 dönemine ilişkin Yeni Ekonomi Programı'ndaki (YEP) ilkelere oturtuyor.

  YEP kapsamında, Brexit sonrasında İngiltere'yle ticari ve ekonomik ilişkilere yeni bir dinamizm ve boyut kazandırmak amacıyla Aralık 2022'ye kadar yeni bir "Tercihli Ticaret Sistemi" oluşturulması hedefleniyor.

  YEP'te ilgili ülkelerle ekonomik ilişkilerin bir üst seviyeye çıkarılması ve mevcut ilişkilerin derinleştirilmesi amacıyla müzakeresi sürdürülen Tercihli Ticaret Anlaşmaları ve Serbest Ticaret Anlaşmalarının cari dengenin sürdürülebilirliği gözetilerek tamamlanması planlanıyor.

  Brexit

  İNGİLTERE İLE YENİ BİR TERCİHLİ TİCARET SİSTEMİ OLUŞTURULACAK

  Plan kapsamında, Brexit sonrasında İngiltere'yle ticari ve ekonomik ilişkilere yeni bir dinamizm ve boyut kazandırmak amacıyla Aralık 2022'ye kadar tamamlanmak üzere yeni bir Tercihli Ticaret Sistemi oluşturulması hedefleniyor.

  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İngiltere İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İngiltere'ye karşı 2001'den beri dış ticaret fazlası verdiğini anımsattı.

  Okyay, İngiltere'nin geçen yıl açıklanan İhracat Ana Planı'nda belirlenen 17 hedef ülkeden biri olduğunu da hatırlatarak, "Benzer şekilde, DEİK Türkiye-İngiltere İş Konseyi olarak ikili temaslarda bulunduğumuz İngiliz yetkililer de sıklıkla Türkiye ile ticareti artırmayı hedeflediklerini dile getiriyor." değerlendirmesini yaptı.

  Brexit

  "YIL SONU İTİBARIYLA İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNE YENİ NORMLAR GEREKECEK"

  İngiltere ile Tercihli Ticaret Sistemi'ne geçilmesinin gereklerine de değinen Okyay, "Brexit'e kadar Türkiye-İngiltere ilişkileri AB kuralları ile bağlıydı. Bu yıl sonu itibarıyla bu durum sona erecek ve bu ilişkide Avrupa Birliği (AB) normlarının yerine yeni bir norm gerekecek." dedi.

  "STA'NIN İMZALANMASI 20 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ İÇİN KRİTİK"

  Mevcut durumda İngiltere ile ticaretin yaklaşık yüzde 98'inin gümrük vergisinden muaf olduğunu aktaran Okyay, şunları kaydetti:

  "Brexit'ten sonra bu statü otomatik olarak iptal olacak. İki ülke arasında yeni bir anlaşma imzalanmazsa Dünya Ticaret Örgütü modeli gündeme gelir. Bu da muafiyetin sona ermesi ve Türkiye'ye yüzde 5-12 arasında gümrük uygulanması demek. İngiltere'nin AB ile imzalamasını beklediğimiz anlaşmaya eş zamanlı bir serbest ticaret anlaşmasının (STA) ülkemizle de imzalanarak yürürlüğe girmesi ve İngiltere ile ticaretimizin kesintiye uğramadan devam etmesi, 1996'dan bu yana üçüncü ülkelere karşı edindiğimiz rekabet gücümüzün korunması ve 2023'e kadar hedeflenen 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşabilmemiz için çok kritik."

  Brexit

  "İNGİLTERE, TÜRKİYE'DEKİ YATIRIMCI ÜLKELER ARASINDA İLK 3’TE YER ALIYOR"

  Okyay, ticaret anlaşmasıyla yatırım, istihdam ve katma değer potansiyelinin maksimize edilmesinin mümkün olabileceğini dile getirerek, 3 bine yakın özel sermayeli İngiliz şirketin Türkiye'de faaliyet gösterdiği ve İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımcı ülkeler arasında ilk 3’te yer aldığını da söyledi.

  Okyay, şöyle devam etti: "Bildiğimiz kadarıyla, tarafların önceliği mevcut koşulları korumak sonrasında ise Gümrük Birliği'nin sağladığı avantajların ötesine geçecek bir anlaşma ile ilerlemek. Brexit'in yasal durumu nedeniyle şu anda resmi olarak müzakerelere başlanmış değil. İki taraf arasında olumlu bir diyalog olduğunu biliyoruz. ‘Kazan-kazan’ temeline dayanan bir anlaşmaya çok yakın olduğumuzu umuyoruz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir