Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
314.971
-0.17%
9ºC
İstanbul
Güneşli 9 C

  Çiftçilerin, kayıt sistemine kaydolması bekleniyor

  Çiftçi Kayıt Sistemi'ne 2021 başvuru döneminde son haftaya girildi.
  • AA
  • 24.06.2021 - 11:51
  • Güncelleme : 24.06.2021 - 11:56
  Çiftçilerin, kayıt sistemine kaydolması bekleniyor

  Yetkililer, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvurusunu 30 Haziran'a kadar yapmayan üreticilerin desteklerden ve düşük faizli kredi uygulamalarından yararlanamayacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

  BAŞVURULAR 30 HAZİRAN'DA BİTİYOR

  Devletin üretici ve yetiştiricilere sağladığı desteklerden yararlanmak için gerekli kriterlerden biri olan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlar için başvurular 30 Haziran'da sona erecek.

  TARIMCININ NÜFUS CÜZDANI

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan, tarımsal üretimle uğraşanlar için "nüfus cüzdanı" olarak nitelendirilen ÇKS ile çiftçilik bilgileri, merkezi veri tabanında toplanıyor.

  Tarım politikalarının belirlenmesinde de yararlanılan sistemler bütünü olarak hayata geçirilen ÇKS ile çiftçilerin özlük bilgileri, faaliyetleri sırasında kullandıkları arazi, hayvan, girdi gibi varlıkları, ürün deseni, ortalama verimleri gibi datalar kayıt altında tutuluyor.

  Çiftçilerin, kayıt sistemine kaydolması bekleniyor #1

  SİSTEME KAYITLILAR DESTEKLERDEN YARARLANIYOR

  Sistemde kaydı bulunan ve güncel bilgileri olan üreticiler; mazot, gübre, yem bitkileri, küçük aile işletmesi, sertifikalı tohum kullanımı ve üretimi, fidan, fide kullanımı, iyi tarım uygulamaları, organik tarım desteği, katı organik ve gübre gibi desteklerden yararlanabiliyor. Kayıtlılar, çiftçilere özel uygulanan güncel indirim ve kampanyalara da dahil olabiliyor. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli'ne göre yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark ödemesi desteğinden de bu sisteme kayıtlı olanlar faydalanabiliyorlar.

  KAYIT YOKSA TARIM SİGORTASI YAPTIRILAMIYOR

  ÇKS başvurusunu yapmayan üreticiler desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor ve düşük faizli kredi kullanamıyor. Bu durumdaki üreticiler, yıl içinde doğal afet sonucu meydana gelen zarar doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden de faydalanamıyor.

  Çiftçilerin, kayıt sistemine kaydolması bekleniyor #2

  KAYIT BİLGİLERİ GÜNCELLENMELİ

  Üreticilerin Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen düşük faizli kredilerden haberdar olabilmek, devlet destekli projelerden faydalanabilmek için e-Devlet'te bulunan Çiftçi Kayıt Sistemi'ndeki bilgilerini sürekli güncellemeleri gerekiyor.


  Görüş Bildir