Dolar
6.8626
-0.0203%
Euro
7.831
0.0638%
Altın
1807.77
-0.0933%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
398.829
-0.1432%
Bitcoin
63382.87
-0.5571%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C
  Daily Telegraph: Türkiye imparatorluğu geliyor

  Daily Telegraph: Türkiye imparatorluğu geliyor

  İngiliz The Daily Telegraph yazarı James Hurley Türkiye'nin ekonomisine ilişkin çarpıcı bir makale kaleme aldı.
  • 04.06.2014 - 09:52
  Daily Telegraph: Türkiye imparatorluğu geliyor

  Daily Telegraph: Türkiye imparatorluğu geliyor #1

  Bir organizasyon için Türkiye'ye gelen Hurley, makalesinde HSBC'nin Türkiye Genel Müdürü ile yaptığı görüşmeden ve Türkiye hakkındaki gözleminden bahsetti. Türk ekonomisine haksızlık yapıldığını söyledi.

  Yeni bir Türkiye imparatorluğunun doğduğunun altı çizilen yazıda, bunun başkaları gibi sağını solunu istila ederek değil, ticaret dünyasını sollayarak yapıldığı vurgulanıyor.

  İşte o yazı;

  "NE HATA YAPTIM DA GELDİM DEMİŞTİM"

  HSBC'nin Türkiye Genel Müdürü Martin Spurling, göreve ilk geldiğinde defalarca "ne hata yaptım da" Türkiye'ye geldim diye kendi kendine soru sorduğunu onaylıyor.

  TÜRK EKONOMİSİNİ YANLIŞ ANLAMIŞIZ

  Spurling bile Türkiye'nin sıkça yanlış anlaşılan piyasasının büyüme hızı ve ekonomik gelişimi konusunda şaşkınlık yaşamış.

  TÜRKİYE RUSYA VE ÇİN'İ YAKALAYABİLİR

  Türkiye bir süredir, Meksika, Endonezya ve Nijerya'nın yer aldığı MİNT ülkeleri arasında anılıyor. Bu ülkeler, son on yılda Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in keyfini çıkardığı büyüme performansını yakalayabilir.

  TÜRKİYE İÇİN GELİŞMEKTE DEMEK HAKSIZLIK

  Dahası, Spurling, orta sınıf sayısının seksenli yıllarda arttığı Türkiye'nin hâlâ gelişmekte olan ülke olarak anılmasını haksızlık olarak görüyor. Türkiye hâlihazırda Avrupa'nın altıncı ve Dünya'nın 16. en büyük ekonomisi. 77 milyon nüfusunun 27,9 milyonu iş gücüne katılıyor.

  EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ EKONOMİ OLACAK

  IMF ve Goldman Sachs verilerine göre 2000 yılında kişi başına düşen gelir 2 bin 400 sterlinken 2012'de bu rakam 6 bin 300'e yükseldi. Bu rakamın 2050 yılında 28 bin 700 sterline yükselmesi bekleniyor. OECD, Türkiye'nin 2020 yılına kadar dünya'nın en hızlı büyüyen ikinci en büyük ekonomisi olacağına inanıyor.

  İNGİLİZ FİRMALARININ İLGİSİNİ ÇEKİYOR

  Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun merkezi olan Türkiye, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan İpek Yolu'nun nimetlerinden faydalanmış. Şimdi ise Orta Doğu ile Afrika ve Avrupa ile Asya arasında yapılan ticaret için aktarma merkezi konumunda ki özellikle İngiliz ihracat firmalarının ilgisini çekiyor.

  YENİ BİR TÜRKİYE İMPARATORLUĞU

  Türkiye'nin ticaret güzergâhı açısından bir aktarma merkezinden daha büyük anlam taşıdığını söyleyen Spurling, "Türkiye bir şeyin zirvesinde. Yeni bir Türkiye imparatorluğu doğmak üzere olabilir. Sağını solunu istila ederek değil ticaret dünyasını sollayarak bunu yapabilir. Türkiye 10 yıl önce Avrupa'nın hasta adamı konumundan, istikrarlı ve tutarlı bir ülkeye dönüştü. Artık uluslararası sahnede yer alıyor." dedi.

  Görüş Bildir