Denetimlerde yakalanan balıklar sosyal yardım kurumlarına gönderiliyor
AA

Balıkların gelişimini tamamlamadan yakalanması, besin zincirini tehdit ediyor. Yetkililer de bu şekilde yakalanan balıkların satılmasını önleyerek balıkçıları engelleme politikası güdüyor.

Denetimlerde ele geçen balıkların satışı yasak ama çeşitli amaçlarla tüketilerek zayi olmasının da önüne geçiliyor.

Bu amaçla denetimlerde ele geçirilen su ürünleri, yardım kuruluşlarına bağışlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yasa dışı avcılıkla mücadele kapsamında denetimlerde ele geçirilen ve tüketiminde sakınca görülmeyen su ürünlerinin sosyal yardım kurumlarına bağışlandığını bildirdi.

Bu kapsamda 110 kişi ve iş yerine idari para cezası kesildiği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

Su ürünlerinin korunması biyoçeşitliliğin devamı için

Yumaklı, yaptığı açıklamada, deniz ve iç sulardaki su ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulduğuna, gıda ihtiyacının karşılandığına ve biyoçeşitliliğin devamının sağlandığına işaret etti.

Su ürünlerindeki yasak, sınırlama ve yükümlülükler

Yumaklı, su ürünleri faaliyetinde bulunanların uymaları zorunlu olan bazı yasak, sınırlama ve yükümlülükler olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Bu kapsamda boy, zaman, yer, bölge, tür, belge ve av araçları yönünden teknik düzenlemeler yapılmaktadır. Bakanlığımızca ve koruma kontrolle yetkili diğer kurumlarca, mevzuata aykırı hareket edenlere kanunun ilgili maddesi gereğince idari para cezaları ve yaptırımlar uygulanmaktadır. İdari yaptırımlardan bir tanesi de ilgili düzenlemelere aykırı avcılık faaliyetinde bulunarak istihsal edilen su ürünlerine el koymaktır. Ele geçirilen ve tüketiminde sakınca görülmeyen su ürünleri sosyal yardım kurumlarına bağışlanıyor. 2020 yılı Ocak ayından bugüne kadar 90 ton su ürünü, sosyal yardım kuruluşları vasıtasıyla vatandaşlarımızın sofralarıyla buluşturuldu.

Çapraz denetimler gerçekleştirildi

Balıkçılık av sezonunun başladığı 1 Eylül'den itibaren yasa dışı avcılığa karşı denetimlerini sıklaştıran Tarım ve Orman Bakanlığı, rutin uygulamaya ek olarak ülke genelinde karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ve yol güzergahlarında 25-29 Eylül tarihlerinde toplam 9 bin 745 çapraz ve eş zamanlı denetimler gerçekleştirdi.

El konulan su ürünleri miktarı

2 bin personelin görev aldığı denetimlerde, toplam 20 bin 700 metre uzatma ağı ile 22,4 ton su ürününe el konuldu, su ürünleri mevzuatına aykırı faaliyet gösteren 110 kişi/iş yerine idari para cezası uygulandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)